Popularny probiotyk zmniejsza stres i lęk
Popularny probiotyk z jogurtów i suplementów zmniejsza poziom stresu i łagodzi lęk.
Naukowcy z Uniwersytetu Missouri podkreślają, że badanie zachowania danio pręgowanych (Danio rerio) może pozwolić lepiej zrozumieć, jak probiotyki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy ludzi. Wyniki ich analiz ukazały się w pismach Scientific Reports i Nature.
Danio pręgowany to nowy gatunek modelowy w badaniach neurobehawioralnych. Dotąd był powszechnie wykorzystywany w skryningu leków. Nasze studium pokazało, że proste probiotyki, zwykle używane do poprawy działania przewodu pokarmowego, mogą pomóc także w zmniejszeniu poziomu stresu - opowiada prof. Aaron Ericsson.
W ramach serii eksperymentów akademicy sprawdzali, jak ryby zachowują się po podaniu Lactobacillus plantarum. W ramach pierwszego badania Amerykanie dodali bakterie do części akwariów (w innych, kontrolnych, ich nie było). Później w obu grupach wprowadzono stresory środowiskowe; wypuszczano np. część wody czy doprowadzano do nadmiernego zagęszczenia.
Każdego dnia wprowadzaliśmy inny czynnik [...]. Ponieważ w grę wchodzą wspólne wzorce stresu środowiskowego, takie jak stres z powodu izolacji czy zmiany temperatury, wyniki odnoszą się również do ludzi - wyjaśnia prof. Elizabeth Bryda.
Analizując szlaki genetyczne ryb z różnych akwariów, naukowcy zauważyli, że u danio na suplementach wyciszone zostały szlaki związane ze stresem.
Zasadniczo bakterie z jelit ryb zmieniły ekspresję genów związanych ze szlakami regulującymi stres i lęk, nasilając sygnalizację za pomocą konkretnych neuroprzekaźników - tłumaczy Daniel Davis.
Za redukcją poziomu stresu przemawia jeszcze jedno zjawisko. O ile bowiem wcześniejsze badania wykazały, że zestresowane ryby spędzają więcej czasu przy dnie akwarium, o tyle te podaniu probiotyku częściej przebywały w górnej części zbiornika.
Komentarze (3)
Zatochi, 23 listopada 2016, 12:09
Wyniki tych badań pokrywały by się zatem z innymi badaniami dotyczącymi pozytywnego wpływu kiszonej kapusty i kiszonych ogórków na stres i lęki, gdyż wspomniana w artykule bakteria Lactobacillus plantarum bieże udział w procesie kiszenia tych warzyw i z informacji z Wikipedii wynika że ma w tym procesie dominujący udział.
dajmon, 23 listopada 2016, 14:49
Pżybieżeli do Betlejem pasteże.
Gość Astro, 23 listopada 2016, 19:00
Przez chwilę myślałem, że to jakaś metoda na głoda (też zmniejsza stres ).
https://www.youtube.com/watch?v=807S_-fPYGU
P.S. co do ogórków:
https://www.youtube.com/watch?v=Yf3Y9oNsF7g&feature=youtu.be&t=27