Zaskakująca różnica pomiędzy płciami pomoże w lepszym poznaniu autyzmu?
Z najnowszego numeru Current Biology dowiadujemy się o zaskakujących różnicach pomiędzy płciami w postrzeganiu ruchu. Okazuje się, że mężczyźni zauważają ruch znacznie szybciej niż kobiety.
Podczas eksperymentów zaobserwowano, że obie płci równie dobrze rozpoznają, czy czarne i białe pasy na ekranie poruszają się w prawo czy w lewo. Potrafimy to ocenić często w czasie krótszym niż dziesiąte części sekundy. Jednak testy wykazały też, że kobietom zajmuje to od 25 do 75 procent więcej czasu.
Zdaniem badaczy niekoniecznie oznacza to, że u mężczyzn mamy do czynienia z szybszym przetwarzaniem obrazów. Zauważają bowiem, że podobne zjawisko szybszej oceny kierunku ruchu występuje o osób z autyzmem i depresją. Niewykluczone, że u osób takich mamy do czynienia z zaburzeniami aktywności neuronów związanych z przetwarzanie obrazu i podobne zjawisko występuje u mężczyzn.
Byliśmy niezwykle zaskoczeni. Dotychczas zdobyto bardzo mało dowodów na międzypłciowe różnice w niskopoziomowym przetwarzaniu obrazów. Szczególnie mało jest tak znaczących różnic, jak obecnie zaobserwowaliśmy, mówi Scott Murray z University of Washington.
Murray i Duje Tadin z University of Rochester wykorzystywali test ruchomych pasów do badania osób z autyzmem. Choroby ze spektrum autyzmu aż 4-krotnie częściej dotykają chłopców niż dziewczynek. Dlatego też badacze zwracali podczas eksperymentu uwagę na płeć uczestników. Grupą kontrolą były osoby zdrowe. Uczeni mówią, że różnice pomiędzy płciami w postrzeganiu ruchu stały się bardzo szybko widoczne.
Aby potwierdzić swoje odkrycie poprosili inny zespół badawczy o przeprowadzenie takiego samego eksperymentu na dodatkowej, większej grupie osób. Dodatkowe badanie potwierdziło to, co zauważyli Murray i Datin.
Naukowcy mówią, że zaobserwowanych różnic nie da się wytłumaczyć prędkością przetwarzania danych, zdolnościami do widzenia czy różnicami w motoryce. Ich występowania nie widać też na skanowaniu mózgu metodą funcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Okazuje się zatem, że pomiędzy kobietami a mężczyznami istnieją nierozpoznane wcześniej różnice w przetwarzaniu obrazów. Ich odkrycie może pozwolić na znalezienie kolejnych różnic w przetwarzaniu sygnałów wizyjnych pomiędzy płciami. Dlatego też naukowcy uważają, że podczas badań nad percepcją i procesami poznawczymi trzeba brać pod uwagę płeć osoby badanej.
Fakt, że różnice nie były widoczne na fMRI wskazuje, że albo występują one w innym obszarze mózgu niż obrazowany, albo też współczesne techniki nie pozwalają na zauważenie tych różnic. Być może dzięki tym badaniom uda się w przyszłości zrozumieć, dlaczego chłopcy chorują na autyzm znacznie częściej niż dziewczynki.
Komentarze (7)
thikim, 17 sierpnia 2018, 21:34
Protestuję. Kobiety nie mogą wolniej czegoś zauważać. Błąd naukowców polegał na nie zastosowaniu odpowiednich przeliczników które by niwelowały różnice do zera.
Jeśli jest nierówność należy z nią walczyć. Np. poprzez zastosowanie innych urządzeń pomiarowych dla kobiet, albo innych jednostek czasu. Ma wyjść tak samo i ch...
Delor, 17 sierpnia 2018, 21:55
Tak, tak. Zwłaszcza to ostatnie.
KONTO USUNIĘTE, 17 sierpnia 2018, 21:56
Protestuję przeciw thikimowej chęci upodobnienia kobiet do mężczyzn. Różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami, są bardzo potrzebne.
radar, 17 sierpnia 2018, 22:19
Zwłaszcza żeby nie było "i ch..."
Kogo to dziwi?
Od dawna to wiadomo, kto polował i musiał dobrze oceniać odległość, kierunek i prędkość?
To samo z jazda samochodem... ale to może oznaczać, że jak ktoś "fizycznie" nie zauważa, to niewiele się da z tym zrobić i nie ma co się denerwować... (za kierownicą)
tempik, 17 sierpnia 2018, 23:00
Mnie to dziwi
Tak duże różnice nie mogłyby być niezauważone az do tej pory. Badania psychofizyczne,sport, zwykła praca przy taśmie produkcyjnej. Wszędzie dałoby się bez żadnych badań takie różnice dostrzec. Coś źle pomierzyli
Ergo Sum, 19 sierpnia 2018, 21:34
ja pierniczę, serio to "odkryli"????? Moi znajomi az sie z tego śmieją ze mowie często o szybszym postrzeganiu ruchu, wywodzacym sie jeszcze z pilowan na stepach, a oni "odkrywaja" i trąbią co to oni nie znaleźli. ile mozna by zaoszczędzić czasu gdyby naukowcy sluchali zwyklych ludzi
Przemek Kobel, 20 sierpnia 2018, 08:31
Cóż za niepostępowe i głęboko niesłuszne, szowinistyczne badania. A co z pozostałymi pięćdziesięcioma płciami?!