Zamrażanie rafy
Specjaliści na tyle wątpią w możliwość ocalenia raf koralowych, że zaczynają snuć plany zamrożenia ich próbek w ciekłym azocie. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze rośnie tak szybko, że wdrożenie planu B stało się, wg nich, koniecznością.
Na spotkaniu w Kopenhadze biolodzy przedstawili dowody, że większość raf nie przetrwa, nawet jeśli zostaną wprowadzone uregulowania odnośnie do emisji gazów cieplarnianych. Po ustabilizowaniu globalnych temperatur zamrożenie pozwoliłoby zaś na nowo wprowadzić te organizmy do środowiska.
Mityng ustawodawców z 16 największych gospodarek świata został zorganizowany przez Global Legislators Organisation for a Balanced Environment. Uczestnicy konferencji mają opracować zasady reagowania na zmianę klimatu.
Rafy koralowe to tylko jedno z poruszanych zagadnień. Mimo że pokrywają one minimalną powierzchnię dna morskiego, stanowią istotne źródło pożywienia, ochrony brzegów i dochodu dla ok. 500 mln ludzi na świecie.
Najnowsze wyniki pokazują, że Trójkąt Koralowy (ang. Coral Triangle), znajdujący się w wodach Indonezji, Malezji, Papui-Nowej Gwinei, Filipin, Wysp Salomona oraz Timoru Wschodniego i zajmujący powierzchnię ponad 5,4 mln km², najprawdopodobniej zniknie do końca tego stulecia.
Komentarze (11)
cyberant, 26 października 2009, 15:20
pierdu pierdu.. CO2 rafom przeszkadza... przetrwały miliony lat, zlodowacenia ocieplenia. chemikalia i wzrost zanieczyszczeń wody niszczy rafy a nie CO2, ze ściekami niech walczą a nie z ociepleniem.
odalisques, 26 października 2009, 16:55
Chyba coś Ci się pomyliło z tymi ściekami
Piotrek, 27 października 2009, 08:45
Nic mu się nie pomyliło nagonka iż CO2 jest odpowiedzialne za ocieplanie klimatu to największe kłamstwo w historii ludzkości, maszynka do zarabiania pieniędzy na ciemnogrodzie.
odalisques, 27 października 2009, 18:35
A co to ma do mojej wypowiedzi? Nie odnoszę się do kwestii wpływu co2 na ocieplanie się klimatu, czytaj uważniej.
Przemek Kobel, 28 października 2009, 14:31
Kubełek zimnej wody:
http://www.youtube.com/watch?v=ONd-Yk48R8E
Przemek Kobel, 28 października 2009, 14:54
Lepszy link:
http://www.youtube.com/watch?v=CtYW_PX31EM
(w plikach powiązanych są następne części)
Nie mówię, żeby się z tym zgadzać, ale nie można mieć klapek na oczach.
j50, 28 października 2009, 16:27
Z rafami jest zdaje się ta sprawa, że wiele czynników powoduje ich zagrożenie. Temperatura powietrza nie wydaje mi się czynnikiem wysoce istotnym. Rafy występują przy bardzo różnych temperaturach wody. Natomiast problemem jest niewątpliwie rozwój alg porastających powierzchnie koralowców. Rozwój alg powinien być powodowany przede wszystkim wzrostem zawartości substancji odżywczych w wodzie morskiej (tzw. nutrienty). Z tym wiąże się zjawisko przeżyźnienia wód (eutrofizacja). Ale zmiany poszczególnych elementów nutrientalnych w wodzie morskiej działają inaczej niż w wodach słodkich. W wodach słodkich najsilniej oddziaływają związki azotu. Natomiast w wodach morskich - fosforu. Problem się na tym nie kończy, bo w wodach morskich deficytowym dla rozwoju biosfery jest żelazo, którego w wodach słodkich na ogół nie brak.
Cała sprawa może się wiązać także z zaburzeniami łańcucha pokarmowego w środowisku rafowym. Sprawa wydaje mi się diabelnie skomplikowana.
mikroos, 28 października 2009, 16:54
Film tak samo demagogiczny, jak ośmieszana przezeń teza.
p53, 5 listopada 2009, 23:54
nie qmam, jak je zamroza i odroza, to beda pozniej zyc? jak se palec wloze do cieklego azotu, to raczej juz nim nie pomacham pozniej
mikroos, 6 listopada 2009, 00:03
Jak "se" włożysz cały palec albo cały organizm bez zabezpieczenia, to tak. Ale jeżeli wyizolujesz gamety i zamrozisz je w odpowiednim medium do mrożenia (w przypadku komórek ssaczych jest to surowica krwi z dodatkiem 10% dimetylosulfotlenku=DMSO, pewnie inne komórki eukariotyczne mrozi się podobnie, a bakterie np. mrozi się w roztworach glicerolu), odmrozisz bez problemu. Kluczem jest zablokowanie powstawania kryształów lodu - właśnie po to dodaje się te wszystkie składniki.
p53, 6 listopada 2009, 00:11
ach, mogles jeszcze uzyc ladnego slowa krioprotektant
wlasnie o te krysztalki mi chodzilo i o niejasnosc uzytego sformulowania "probki"