Zamrażanie rafy

| Nauki przyrodnicze
laszlo-photo, CC

Specjaliści na tyle wątpią w możliwość ocalenia raf koralowych, że zaczynają snuć plany zamrożenia ich próbek w ciekłym azocie. Poziom dwutlenku węgla w atmosferze rośnie tak szybko, że wdrożenie planu B stało się, wg nich, koniecznością.

Na spotkaniu w Kopenhadze biolodzy przedstawili dowody, że większość raf nie przetrwa, nawet jeśli zostaną wprowadzone uregulowania odnośnie do emisji gazów cieplarnianych. Po ustabilizowaniu globalnych temperatur zamrożenie pozwoliłoby zaś na nowo wprowadzić te organizmy do środowiska.

Mityng ustawodawców z 16 największych gospodarek świata został zorganizowany przez Global Legislators Organisation for a Balanced Environment. Uczestnicy konferencji mają opracować zasady reagowania na zmianę klimatu.

Rafy koralowe to tylko jedno z poruszanych zagadnień. Mimo że pokrywają one minimalną powierzchnię dna morskiego, stanowią istotne źródło pożywienia, ochrony brzegów i dochodu dla ok. 500 mln ludzi na świecie.

Najnowsze wyniki pokazują, że Trójkąt Koralowy (ang. Coral Triangle), znajdujący się w wodach Indonezji, Malezji, Papui-Nowej Gwinei, Filipin, Wysp Salomona oraz Timoru Wschodniego i zajmujący powierzchnię ponad 5,4 mln km², najprawdopodobniej zniknie do końca tego stulecia.

rafy ciekły azot zamrażanie Kopenhaga konferencja Trójkąt Koralowy