Roboty straciły pracę

| Ciekawostki
NASA

Sztuczna inteligencja może zadziwiać nas swoimi rosnącymi możliwościami, a niektórzy przewidują, że w przyszłości zagrozi ona ludzkości. Na razie jednak roboty nie są w stanie dobrze serwować posiłków.

Jak donosi chiński Dziennik Robotniczy, dwie restauracje w Guangzhou, które zatrudniały automatyczne kelnerki zostały zamknięte z powodu ich niekompetencji, a trzecia zwolniła 5 z 6 robotów. Roboty nie były w stanie nieść stabilnie zupy i innych posiłków, często się psuły. Szef zdecydował, że nigdy więcej nie będzie ich używał - mówi jeden z pracowników restauracji. Mają ograniczone możliwości. Nie przyjmują zamówień, nie naleją wody - dodaje inny.

Roboty nie były tanie. Każdy z nich kosztował około 29 000 złotych, a kolejne kilkaset złotych miesięcznie pochłaniały koszty ich utrzymania. Jedynym zadaniem, z którego roboty dobrze się wywiązywały było zaprowadzenie gości do wolnego stolika. Możemy zatem nie obawiać się, że w najbliższym czasie miliony ludzi stracą pracę i zostaną zastąpieni przez roboty wykonujące proste czynności.

robot kelnerka niekompetencja zwolnienie