Zawierają mniej rtęci, a powinny więcej
Ryby żyjące w pobliżu elektrowni węglowych zawierają mniej rtęci niż zwierzęta występujące na innych obszarach. Naukowcy uważają, że dzieje się tak przez wysokie stężenia selenu, które także nie są dobre, bo mogą zagrażać nawet śmiercią. Zatrucie selenem zwiększa np. ryzyko rozwoju nowotworów, o uszkodzeniach skóry nie wspominając.
Odkryliśmy, że u ryb z jezior położonych co najmniej 30 km od elektrowni węglowych poziom rtęci jest ponad 3-krotnie wyższy niż u przedstawicieli tego samego gatunku z jezior zlokalizowanych w promieniu 10 km od zakładu – opowiada Dana Sackett, doktorantka z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej. Naukowcy byli bardzo zaskoczeni wynikami, ponieważ w skali globalnej elektrownie węglowe są jednym z wiodących emitentów atmosferycznych zanieczyszczeń rtęcią, a duże ilości Hg osadzają się w obrębie 10 km od kominów.
Amerykanie badali bassy wielkogębowe, zwane inaczej okoniopstrągami (Micropterus salmoides), oraz samogłowy błękitne (Lepomis macrochirus) z 14 jezior słodkowodnych. Siedem znajdowało się w promieniu 10 km od elektrowni, a tyle samo leżało co najmniej 30 km od zakładu. Wybrano właśnie te gatunki ryb, ponieważ są one często łapane i zjadane przez wędkarzy, poza tym zajmują dwa różne miejsca w łańcuchu pokarmowym. Te pierwsze są tzw. drapieżnikami alfa ze szczytu szeregu organizmów i żywią się mniejszymi rybami. Jako że stężenie rtęci wzrasta w miarę przesuwania się na coraz wyższe ogniwa łańcucha troficznego, u okoniopstrągów powinno ono być wysokie. Samogłowy są od nich mniejsze i polegają głównie na bezkręgowcach, owadach, dlatego zespół Sackett spodziewał się, że w ich tkankach powinno się zakumulować mniej Hg.
Naukowcy stwierdzili, że u obu gatunków poziom metalu ciężkiego wzrastał ponad 3-krotnie w jeziorach bardziej oddalonych od elektrowni. Oznacza to, że lokalizacja wpływa na ryby bez względu na miejsce zajmowane w łańcuchu pokarmowym. Ichtiolodzy sądzą, że niższe stężenia rtęci są skutkiem poziomu selenu. W tkankach pobranych od ryb zamieszkujących jeziora położone w pobliżu elektrowni węglowych stężenia selenu były 3 razy wyższe niż w próbkach z bardziej oddalonych zbiorników wodnych.
Selen jest również emitowany przez elektrownie węglowe. Wykazuje antagonistyczne działanie wobec rtęci (dokładny mechanizm tego zjawiska pozostaje na razie nieznany). Wiadomo, że zapobiega akumulowaniu przez ryby wysokich stężeń rtęci, ale naukowcy nie wiedzą jak.
Komentarze (16)
Jurgi, 6 października 2010, 13:40
Moment, a wzięli pd uwagę, że zanieczyszczenia lotne nie osadzają się w bezpośredniej bliskości komina, tylko dalej? Tym dalej im wyższy komin?
Jajcenty, 6 października 2010, 14:09
A to nie jest tak, że osadzają się równo na powierzchnię zależną od komina? Postulujesz coś w rodzaju chromatografii gazowej według tego modelu zanieczyszczenia układałyby sie koncentrycznie.
czesiu, 6 października 2010, 15:09
weź trociny, piasek, cokolwiek ustaw stożek na krawędzi blatu stołu, dmuchnij i zobacz czy się równomiernie rozłoży na całej odległości
KONTO USUNIĘTE, 6 października 2010, 15:14
"gdzieś" widziałem analizę gleby w pobliżu drogi,na zawartość ołowiu: największe stężenie było w oddaleniu ok.50m.
Jajcenty, 6 października 2010, 15:48
Ostrzegam, znane mi są metody separacji w tym grawitacyjnej*. Zaraz będę palił do Ciebie z sedymentacji naładowanej Ar,Nu,Pr i analizy wymiarowej.
Rozłoży się w zależności od wielkosci i gęstości pyłu - nagrubszy będzie najbliżej. Trochę mniej to zależy od rodzaju materiału.
Jeśli ten selen wylatuje z komina jako gaz to koncentracja zależy od wiatrów, jeśli jako pył to od wiatrów i rozdrobnienia.
*Przy okazji: Kopciuszek była idiotą.
KONTO USUNIĘTE, 6 października 2010, 19:09
Jako gaz,to nawet jakby mocno chciał,to mu się nie uda .
(ok. ma lotne związki,takie małe uściślenie)
czesiu, 6 października 2010, 20:23
Fascynujące, o czym ty do mnie w ogóle piszesz?! czytało się jak wypowiedź 23, czyli nie wiem o co ci chodzi, szczególnie, że sam potwierdziłeś moje stwierdzenie:
podczas gdy jeszcze chwileczkę wcześniej było, o tak:
waldi888231200, 6 października 2010, 20:33
Istotna informacja. Dzięki.
Jurgi, 7 października 2010, 00:54
I z tego, co wiem, to tak właśnie jest, jeśli pominąć wpływa wiatru, itp. Ulatujące z komina zanieczyszczenia opadają powoli (tym szybciej im są cięższe), im komin wyższy, tym dalej od niego opadają. Dla każdego typu zanieczyszczeń można się spodziewać największego stężenia opadu w określonej, średniej odległości.
Jajcenty, 7 października 2010, 08:36
Tak rzeczywiście jest - mój błąd. Różnica między chromatografem a kominem jest taka, że komin rozdziela nieco gorzej. Zasdniczo więc selen występuje od zera do 30 km od komina. W chromatografie szanse na selen miałyby jeziorka oddalone o dokładnie np. 30 km. Czyli rybki bliżej miałby normalny poziom rtęci. Zresztą to właśnie Cię zafrapowało - czyż nie?
waldi888231200, 7 października 2010, 21:07
Jeśli spaliny z komina wyjdą na 6km wysoko spadną na innym kontynencie.
Jajcenty, 7 października 2010, 21:20
Przepraszam zamieszałem. uporządkujmy:
Komin skaża otoczenie w pewnym promieniu. W polu skażenia stężenie rośnie z odległością od komina by po osiągnięciu maksimum zacząć spadać. To co dyskutowaliśmy to przypuszczenie, że skażenie pojawia się jako wąski pik w pewnej odległości od komina.
W tym drugim modelu ryby blisko komina miałyby normalny poziom rtęci.
waldi888231200, 7 października 2010, 21:37
Niekoniecznie, są jeszcze hałdy popiołów na które pada deszcz i wymywa co ciekawsze rzeczy do wód w pobliżu.
Heimo, 8 października 2010, 18:11
Może to wam da jakiś asumpt do rozmyślań. Trzystumetrowy komin Elektrowni Kozienice dawał pierwsze opady pyłów w odległości 75km od epicentrum - do Szwecji, gdzie wykrywano ostatnie zanieczyszczenia.
Co do gazów - tlenki azotu oraz siarki (zakładam, że to był gaz :-) nie jestem chemikiem) - to ich opady zależały od tego, czy przy okazji padał deszcz czy nie. Pod kominem w każdym razie od nich robiły się dziurki w parasolkach.
czesiu, 8 października 2010, 20:17
Też na podstawie tej wiedzy z podstawówki poradziłem jajcentemu dokonanie eksperymentu z kupką piasku
Jajcenty, 10 października 2010, 12:13
http://eprints.utp.edu.my/1391/1/Prediction_of_air_pollutant_effects_from_external_sources_using_Gaussian_dispersion_model.pdf
polecam frazę do wyszukiwarek: smokestack dust concentration vs distance
większość materiałów jest płatnych ale trochę jest free. Wszystkie jeżą włosy na głowie.