Częste korzystanie z sauny chroni mężczyzn przed demencją

| Zdrowie/uroda
Thomas Wanhoff, CC

Częste korzystanie z sauny chroni mężczyzn przed demencją.

Śledząc losy badanych przez 20 lat, naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii zauważyli, że u panów korzystających z sauny 4-7 razy tygodniowo demencja jest diagnozowana 66% rzadziej niż u mężczyzn chadzających do sauny tylko raz w tygodniu.

Wpływ sauny na ryzyko choroby Alzheimera (ChA) i innych rodzajów demencji badano w ramach Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD), które objęło ponad 2 tys. mężczyzn w średnim wieku ze wschodniej Finlandii.

Panów podzielono na 3 grupy: korzystających z sauny 1) raz w tygodniu, 2) 2-3 razy w tygodniu i 3) 4-7 razy w tygodniu.

Okazało się, że im częstsze wizyty w saunie, tym niższe ryzyko demencji. W porównaniu do osób przesiadujących w niej raz w tygodniu, u panów zgłaszających się tam 4-7 razy na tydzień ryzyko jakiejkolwiek postaci demencji było o 66% niższe, a ChA o 65% niższe.

Wcześniej w ramach KIHD ustalono, że częste wizyty w saunie obniżają m.in. ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, a także zgonu wskutek chorób naczyń wieńcowych i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Prof. Jari Laukkanen, główny autor studium, podejrzewa, że sauna może chronić pamięć i serce za pośrednictwem tego samego, słabo poznanego mechanizmu.

sauna demencja mężczyźni choroba Alzheimera Jari Laukkanen