Pierwsze oznaki starzenia pojawiają się ok. połowy 3. dekady życia

| Zdrowie/uroda
Nastya Birdy, CC

Międzynarodowe badanie, którego wyniki ukazały się w piśmie PNAS, wskazują, że proces starzenia da się określić ilościowo u na tyle młodych osób, by zapobiec chorobom związanym z wiekiem, co otwiera drogę nowym terapiom przeciwstarzeniowym. Wg specjalistów, pierwsze oznaki starzenia pojawiają się około połowy trzeciej dekady życia.

Większość badań nad starzeniem koncentruje się na seniorach [którzy często mają choroby przewlekłe], ale jeśli chcemy być w stanie zapobiegać chorobom związanym z wiekiem, musimy zacząć badać starzenie u młodych ludzi - podkreśla prof. Dan Belsky, geriatra z Duke University.

Zespół śledził do 38. r.ż. 954 Nowozelandczyków, którzy urodzili się w 1972 i 1973 r. W trzech punktach czasowych, w wieku 26, 32 i 38 lat, przyglądano się 18 biomarkerom. Zbierano dane dotyczące pracy nerek, wątroby i płuc, stanu zębów, naczyń krwionośny w siatkówce, metabolizmu oraz układu odpornościowego. Poza tym mierzono poziom cholesterolu, sprawności fizycznej, a także długość telomerów, czyli ochronnych sekwencji z nukleotydów, które zabezpieczają przed "przycinaniem" chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki.

Generalnie akademicy opracowali i walidowali dwie metody badania starzenia u młodych dorosłych: jedną przekrojową i jedną podłużną. Ta ostatnia pozwala ocenić ilościowo tempo skoordynowanej fizjologicznej deterioracji wielu układów narządowych (np. oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerkowego czy wątrobowego). Oba narzędzia zastosowano u młodych ludzi, niecierpiących na choroby związane z wiekiem.

Bazując na 18 biomarkerach, naukowcy określili wiek biologiczny wszystkich ochotników w wieku 38 lat. Okazało się, że niektórzy mieli wtedy mniej niż 30 lat, podczas gdy inni zbliżali się już do sześćdziesiątki (rekordzistom w ciągu roku kalendarzowego przybywały trzy lata biologiczne). Większość starzała się jednak w oczekiwanym tempie jednego roku biologicznego na rok kalendarzowy.

Gdy naukowcy przyjrzeli osobom starzejącym się w przyspieszonym tempie, odkryli, że oznaki deterioracji są widoczne już w wieku 26 lat, a więc w momencie dokonania pierwszych pomiarów.

Ci, których ciała starzały się szybciej, wypadali gorzej w testach przeprowadzanych zwykle u osób powyżej sześćdziesiątki, w tym w teście na równowagę i koordynację oraz rozwiązywania nieznanych problemów. Kiedy grupie sędziów (studentów) pokazano zdjęcia, systematycznie uznawano ich za starzej wyglądających.

Przed połową życia ludzie starzejący się szybciej od reszty byli więc mniej sprawni fizycznie, wykazywali symptomy gorszego funkcjonowania poznawczego i starzenia mózgu, sami wspominali o gorszym stanie zdrowia i wyglądali starzej.

Autorzy badania wspominają, że w przyszłości powinny powstać tańsze i łatwiejsze do wdrożenia metody. Ludzie będą mogli ustalić, jak szybko się starzeją w 3. dekadzie życia, kiedy można jeszcze wiele zmienić w kwestii zapobiegania chorobom wieku senioralnego, zwłaszcza że jak wykazali wcześniej naukowcy, geny odpowiadają tylko za 20% starzenia...

starzenie oznaki senior zapobieganie młody dorosły biomarkery Dan Belsky