Śmiertelna agresja szympansów to przystosowanie

| Nauki przyrodnicze
nilsrinaldi (Nils Rinaldi), CC

Od czasu, kiedy w latach 70. Jane Goodall donosiła o zabójczej agresji międzygrupowej u szympansów, trwa dysputa, czy to naturalna strategia adaptacyjna, która zapewnia przewagę sprawcom (wyewoluowała jako sposób na zwiększenie dostępu do terytorium, pokarmu czy partnerów seksualnych), czy też raczej skutek działań człowieka, np. dokarmiania lub zniszczenia habitatu. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanowego Arizony (ASU), podczas których porównywano wzorce agresji u szympansów i bonobo, pokazują, że człowiek nie ma z tym nic wspólnego.

Studium demaskuje ideę, jakoby śmiertelna agresja wśród dzikich szympansów była odbiegającym od normy zachowaniem, wywołanym działalnością człowieka [...] - ujawnia antropolog Ian Gilby.

W ramach projektu skompilowano dane, zebrane w ciągu ponad 50 lat w Parku Narodowym Gombe. Dotyczyły one 18 społeczności szympansów i 4 bonobo.

Autorzy publikacji z pisma Nature jako pierwsi przetestowali hipotezy wspominające o ludzkim wpływie i strategii przystosowawczej. Analiza 152 śmiertelnych ataków pokazała jasno, że zabójcza agresja skierowana przeciwko członkom innych grup wchodzi w skład naturalnego repertuaru zachowań szympansów - szympansy czasem się zabijają, bez względu na wpływ człowieka. U bonobo nie zaobserwowano takiej tendencji.

Jak podkreśla Gilby, dokarmianie szympansów w Gombe zostało zarzucone wiele lat temu ze względu na ryzyko zakażania małp ludzkimi chorobami.

W innym opublikowanym również w Nature artykule Joan Silk z ASU zaznacza, że postrzeganie zachowań naczelnych, szczególnie szympansów, jest często zaburzone, tak by cechy moralnie pożądane, np. empatia i altruizm, miały głębokie korzenie ewolucyjne, a niechciane, np. agresja na poziomie grupowym i przymus seksualny, nie. Tymczasem dane pokazują, że istnieją pewne okoliczności, w których korzyści związane ze śmiertelną agresją przewyższają u szympansów koszta. Nic ponad to. Ludzie nie są skazani na bycie wojowniczymi tylko dlatego, że szympansy czasem zabijają sąsiadów.

szympans bonobo śmiertelna agresja człowiek wpływ Jane Goodall Ian Gilby Gombe