Intuicyjne decyzje są najlepsze
Decyzje podejmowane w mgnieniu oka mogą być trafniejsze niż te długo przemyśliwane. Wskazują na to badania nad procesami przetwarzania wyższego rzędu.
Uczestników studium proszono o wskazanie dziwnie obróconych symboli. Nie było to łatwe, ponieważ na ekranie widniało ponad 650 identycznych znaków. Osoby, które podejmowały szybkie intuicyjne decyzje, wypadły w teście lepiej od "konkurentów" zastanawiających się nad odpowiedzią (Current Biology).
Jeden z autorów studium, Li Zhaoping z University College London, uważa, że uzyskane wyniki są zaskakujące. Wydaje się, że ludzie powinni podejmować trafniejsze decyzje, kiedy da im się czas na zapoznanie z problemem. Zamiast tego okazuje się, że jest dokładnie na odwrót: wypadają lepiej, gdy właściwie nie mają czasu na myślenie.
Śledząc ruchy gałek ocznych, naukowcy wiedzieli, kiedy wolontariusze dostrzegali żądany symbol. Kiedy oko lokalizowało obiekt, natychmiast zmieniali ekran, ograniczając czas, przez który wzrok mógł na nim spoczywać, do 0-1,5 s. Następnie uczestnicy eksperymentu mieli stwierdzić, czy symbol znajdował się w prawej, czy lewej części ekranu. Osoby mające do dyspozycji mgnienie oka wypadały lepiej od ludzi dysponujących ponad sekundą.
Zhaoping wyjaśnia zaobserwowane zjawisko różnicami w funkcjonowaniu na poziomie świadomości i podświadomości. Ta ostatnia może uchwycić różnicę między jabłkiem i jabłkiem odwróconym, podczas gdy świadomość uznaje oba symbole za reprezentację tego samego owocu. Kiedy dano czas na włączenie procesów przetwarzania informacji wyższego rzędu, świadomość badanych odsuwała na dalszy plan wnioski wypływające z przetwarzania niższego rzędu.
Jeśli procesy poznawcze wyższego i niższego rzędu prowadzą do tych samych konkluzji, nie ma to znaczenia. Jednak często instynkty i rozum nie idą w parze, a wtedy wygrywa ten ostatni.
Komentarze (14)
waldi888231200, 7 maja 2008, 23:53
Szybka decyzja to dobra decyzja. 8)
Gość fakir, 10 maja 2008, 01:37
Już od pewnego czasu to podejrzewałem. Ludzie lepiej rozwiązują problemy jak się im nie da czasu na skorzystanie z tego czego się w szkole nauczyli.
mikroos, 10 maja 2008, 08:22
W przypadku decyzji binarnych prawdopodobnie jest to prawda. W przypadku bardziej złożonych problemów niestety nie widzę możliwości skorzystania z takiej taktyki.
inhet, 10 maja 2008, 08:52
Rozwiązują je szybciej, ale gdyby robili to lepiej, nie rozwinęłaby się nauka jako nieprzydatna.
Inna rzecz, że problemy z reguły rozwiązywane są poza świadomością, czyli intuicyjnie.
waldi888231200, 10 maja 2008, 09:53
Czyli jak?? 8)
polinkap, 10 maja 2008, 11:49
im dluzej nad czyms mysle tym gorsze decyzje podejmuje, myslalam ze to cos ze mna nie tak .. ufff ;] ehhee
Gość fakir, 10 maja 2008, 21:28
Nie przekonuje Cię http://kopalniawiedzy.pl/forum/index.php?topic=4793.msg13836#msg13836 Dlaczego? Czytałeś ale zainteresowała Cię tylko terminologia.
mikroos, 10 maja 2008, 22:31
Nie, nie zainteresowała mnie tylko terminologia - proszę, oceniaj ostrożniej czyjeś intencje, tym bardziej, że artykuł na ten temat czytałem w oryginale jeszcze przed jego publikacją w Kopalni. Gdyby nie interesowała mnie jego zawartość, na pewno odpuściłbym sobie jego lekturę.
Natomiast intuicja (a może pewne przewidywania w oparciu o zdobytą we wstępie do gry wiedzę?) MOŻE przynieść lepsze wyniki, ale MOŻE też przynieść gorsze.
Gość fakir, 10 maja 2008, 22:50
Co Cię ugryzło.
Skąd mam wiedzieć jakie są Twoje intencje? Czy muszę wiedzieć? Dlaczego muszę wiedzieć ?.
Nie oceniam Ciebie ani Twoich intencji. Oceniam to co piszesz a pod artykułem zrobiłeś tylko uwagę dotyczącą terminologii więc chyba miałem prawo pomyśleć, że uważałeś to za najbardziej istotne.
A co Cię zainteresowało?
Widzę, że intuicja nie robi na Tobie wrażenia. Na mnie robi.
Gość fakir, 10 maja 2008, 23:17
No właśnie. Wydaje się, że rola intuicji w nauce jest znacząca.
Gość tymeknafali, 11 maja 2008, 02:28
Nie zliczę już teraz ilości testów które udało mi sie zaliczyć dzięki intuicji. Problem jest bardzo ciekawy, czym w ogóle jest owa intuicja. Czasami intuicja ci "mówi" nie rób tak, zrób tak... i faktycznie się udaje. potrafiłem pisać test, zastanawiałem się i dostałem naciągane 3. Potem go poprawiałem, również nic nie umiejąc, ale robiłem szybko, efektem czego była 4. Wiele więcej przypadków gdy mi coś takiego pomogło mógłbym opisać, jednak po co? Zakładam e kady się chociaż raz w życiu na to zdał i się powiodło
W szkole nauczą cię jak kuć do oporu i być posłusznym, a nawet ego jak się dostosować. Jak jesteś leniwy, to będziesz musiał sobie wyrobić intuicję.
mikroos, 11 maja 2008, 12:20
Skoro nie wiesz, to dlaczego wmawiasz mi, że zainteresowała mnie tylko terminologia? Chorobliwie nie cierpię, gdy wmawia mi się, co miałem na myśli pisząc moje posty lub wyrażając moje opinie w dowolny inny sposób.
Czasami unikam wypowiedzi na tematy, w których wolałbym uniknąć bezowocnych dyskusji. Moim zdaniem(!!!) ta na temat intuicji byłaby jałowa, bo i tak, i tak nie mamy dostatecznej wiedzy, by ostatecznie dojść, jaka jest rzeczywista rola intuicji w nauce oraz jak bardzo można ją dopuszczać do głosu w badaniach.
A czy musiało mnie w tym artykule zainteresować cokolwiek? Z całym wielkim szacunkiem dla pracy Ani i Mariusza, nie każdy proponowany przez Nich artykuł jest dla mnie pasjonujący. To chyba normalne.
Gość fakir, 11 maja 2008, 21:28
:-*
waldi888231200, 11 maja 2008, 22:06
Ja też . 8)