Prąd z powietrza - interesujące ogniwo paliwowe
Doktor Fraser Armstrong i jego zespół z Oxford University wynaleźli interesujące ogniwo paliwowe, które może zrewolucjonizować sposób uzyskiwania energii. Nowe ogniwo nie wymaga wykorzystujących platynę katalizatorów ani membran oddzielających paliwo od siebie.
Ogniwo składa się z dwóch elektrod pokrytych wrażliwymi na tlen enzymami hydrogenazy. Przymocowano je do elektrod za pomocą silnych wiązań kowalencyjnych i niekowalencyjnych, które umożliwiają szybki transport elektronów. Elektrody i enzymy umieszczone są w pojemniku z powietrzem, w którym znajduje się 3% wodoru.
Testy wykazały, że prototypowe ogniwo może zasilać zegarek.
To dopiero czubek góry lodowej, ale badania te będą miały poważne konsekwencje w przyszłości. Zostało jeszcze dużo do zrobienia, zanim wykorzystujące enzymy ogniwa paliwowe wejdą do codziennego użycia – mówi Armstrong. Pomysł wytwarzania energii z powietrza przy użyciu hydrogenazy jest nowy, chociaż naukowcy od lat badają enzymy pod kątem ich właściwości katalitycznych. Hydrogenaza ulega uszkodzeniu pod wpływem tlenu, my opracowaliśmy jednak hydrogenazę odporną na tlen.
Armstrong zauważa, że dotychczas ogniwa paliwowe wymagały użycia platyny lub innego rzadkiego metalu. Dzięki hydrogenazie można z nich zrezygnować.
Komentarze (1)
waldi888231200, 25 lipca 2007, 02:08
no nie znowu sie wygłupiają
Do zasilania zegarka wystarczy podpiąć jeden drucik do rynny, parapetu i przez diodę do zegarka a drugi do zegarka i wbić do ziemi (proste radio z kryształkiem)
dobrze przewodzący metal to srebro ale od niego to by padły te bakterie zostaje aluminim i miedz
platyna przepuszcza wodór przez siebie a wszystko inne filtruje co chroni przed zmieszaniem wodoru i tlenu (wybuch) a poza tym japończycy już testowali tkaninę jedwabną tylko pokrytą monoatomową warstwą platyny a to kosztuje mniej niż 1 grosz tak więc panowie coś innego bo tu wtopa :-*