Nowy, a jak ze średniowiecza
Inżynierowie i architekci z Uniwersytetu w Cambridge stworzyli pierwszy w Wielkiej Brytanii prototypowy dom, który nie przyczynia się do efektu cieplarnianego, bo nie ma odcisku węglowego. Crossway, bo tak go nazwano, jest położony w pobliżu Staplehurst, a przy jego konstruowaniu zapożyczono średniowieczną technikę sprzed ponad 600 lat.
Na podstawie unikalnego projektu, który zostanie przedstawiony już dzisiaj (18 lutego) w znanej także w Polsce serii telewizyjnej Grand Designs, będzie można budować energooszczędne domy przyszłości. Pierwszym mieszkańcem, a zarazem testerem budynku o niespotykanym kształcie ma być jego projektant Richard Hawkes.
W zamierzeniu Crossway ma stanowić wzorzec dla podobnych do niego tańszych domów. Projekt jest opłacalny, gdyż dom stosunkowo prosto zbudować. Kiedy się zrozumie, o co chodzi, wszystko idzie już gładko. Większość kosztów to nowa technologia generowania i przechowywania energii. Jeśli stanie się ona szerzej dostępna, budowanie większej liczby podobnych tanich domów stanie się rzeczywistością – przekonuje jeden z członków ekipy Michael Ramage.
Konstrukcja wygląda jak 20-metrowej długości łuk, który od zewnątrz przykryto roślinami i ziemią. W ten sposób doskonale komponuje się z otoczeniem. Tzw. sklepienie katalońskie, zwane inaczej tamburynowym (ang. timbrel vaulting), opiera się na samopodtrzymujących łukach. Jak nazwa wskazuje, było ono kiedyś popularne w okolicach Morza Śródziemnego, w tym w Katalonii. W XIX wieku zostało spopularyzowane przez pochodzących stąd architektów, ale najstarszy przykład tego typu budowli pochodzi z Walencji i datuje się go na 1382 rok.
Dzięki takiej konstrukcji nie trzeba stosować "energożernych" materiałów, np. wzmocnionego betonu. Odpowiednia masa i bezwładność termiczna bryły pozwala na utrzymywanie ciepła zimą i chłodu latem, bez zastosowania kosztownych systemów grzewczych/chłodzących.
W słoneczne dni budynek jest ogrzewany za pomocą baterii słonecznych. Poza tym wyposażono go w bojler na biomasę o mocy 11 kW, który dostarcza prąd, gdy niebo jest zasnute chmurami. Izolację domu wykonano ze starych gazet. Większość materiałów starano się pozyskiwać w okolicy.
Komentarze (4)
waldi888231200, 18 lutego 2009, 19:45
Ile jeszcze ten syf będzie trwał?? że
Będą z gazet budować bo ich nie stać na nic wiecej.
Gość Matsukawa, 18 lutego 2009, 23:10
Warto zapoznać się ze stroną tematyczną tego budynku umieszczoną na portalu Hawkesa http://www.hawkesarchitecture.co.uk i blogiem konstruktorów http://crossway.tumblr.com
P.T. Redaktorzy mogliby też podawać pogłębione wiadomości na umieszczane przez nich tematy, nie poprzestając na doniesieniach bardziej odpowiednich dla brukowców.
waldi888231200, 19 lutego 2009, 03:07
Dzięki za linka jest wyczerpujący ale zauważyłem następujące błędy które gdyby ktoś chciał coś podobnego zbudować:
1. Sklepienie z cegieł - zimne i niepraktyczne (dla odnowienia trzeba szlifować lub myć ciśnieniowo związkami kwasowymi).
2. Dom jest posadowiony nie dokładnie pod południe (panel słoneczny wygląda nieprzemyślanie i niedbale) a także jest zamały na pokrycie potrzeb cieplnych 4-osobowej rodziny.
3. Część sklepienia jest zbyt wąska przy wiatrach zachodnich wystający segment biurowo - wypoczynkowy narażony na wyziębienie może nawet być przyczyną poderwania częsci dachu.
4. Duże przeszklenie bez rolet czysta strata energii.
5. Wrażenie ze zdjęć wewnętrznych przypomina knajpy zlokalizowane w piwnicach przy rynku Krakowa (ciemne , ponure - dobre na imprezę).
6. Brak wentylacji wywiewnej (nie dopatrzyłem się a może niedoczytałem).
Gdybyś budował swój projekt:
1. Zastąp deseczki na elewacji od południa kolektorami słonecznymi pionowymi .
2. Buduj na planie kwadratu (proporcja powierzchni zewnętrznej do użytecznej najlepsza).
3. Zamiast cegieł użyj profili drewnianych (ciętych ze sklejki-podglądnij w AqaParku), wata do środka, deskowanie i gont bitumiczny.
4. Oświetlenie koniecznie 12V (każdy pokój ma swój akumlator ładowany na 2taryfie lub z paneli słonecznych - rozproszone źródło zasilania), obwody 230V wyłączane automatycznie na noc (w cześciach sypialnych)
5. Wykonaj ogrzewanie podłogowe (panele zamontowane pionowo o dużej powierzchni najskuteczniejsze są zimą i wystarczą na ogrzanie domu).
6. kominek z płaszczem wodnym wystarczy za wsparcie w zimie i robi nastrój.
7. W oknach automatyczne rolety (wyśpisz się, ograniczysz straty ciepła, trochę intymności to fajna sprawa).
8. Obsadz od zachodu gęsto tuje (większość wiatrów jest zachodnich)
9. Nad gontem na dystansach 10cm zamontuj kratki z siatki powlekanej plastikiem wypuść winogron (poza owocami przedłuży życie dachu -UV, zapobiegnie zsypywaniu się śniegu-tworzy dodatkową izolację)
10. Oszczędzaj na wszystkim tylko nie na ociepleniu domu , wentylacji (grzyby,radon), filtrze osmotycznym.
11. Pomyśl nad zadaszonym podjazdem (kilka samochodów się zmieści i nie trzeba w zimie latać z łopatą).
12. Taras z stałym grilem i kanciapka na narzędzia, kosiarkę oraz kilka wodoodpornych gniazdek na ogrodzeniu warte uwagi zawczasu.
13. pamiętaj o kablach internetowych, koncentrykach do telewizji, alarmie, oświetleniu zewnętrznym z detekcją ruchu, basenie zewnętrznym (może być duży rozporowy - ciepłą wodę w lecie masz gratis), zbieraniu odpływu rynien do zbiornika - podlewanie gratis.
14.Powodzenia jak czegoś nie rozumiesz zadzwoń.
thibris, 19 lutego 2009, 08:43
Nie wiem czy wiesz, ale to jest portal newsowy. Lepiej jest podać kilka(naście) ciekawych newsów dziennie z linkiem do konkretniejszych informacji/źródła na dole newsa, niż pisać jeden wyczerpujący elaborat dziennie.
Brukowce piszą farmazony, nawet największe redakcje gazet czy dzienników telewizyjnych podają informacje zwięźle i na temat, po to aby móc podać ich możliwie jak najszerszy wachlarz.
Tak na marginesie - Kopalnia nie ma takich nakładów finansowych aby zatrudniać jakąś wielką grupę redaktorów, którzy by mieli czas zgłębiać jeden, dwa tematy dziennie i je wyczerpująco nam przedstawiać.