Rozbijanie wody rdzą
Specjaliści z Izraelskiego Instytutu Technologii Technion opracowali nowatorską metodę rozbijania molekuł wody na tlen i wodór. Ich prace mogą przyczynić się do powstania efektywnych metod przechowywania energii słonecznej w postaci paliw bazujących na wodorze.
Zastosowaliśmy pionierskie podejście. Znaleźliśmy sposób na uwięzienie światła w warstwie tlenku żelaza, która jest o 5000 razy cieńsza od papieru. To pozwoliło na uzyskanie wysokiej efektywności konwersji energii słonecznej w tanim i łatwym do uzyskania materiale - mówi profesor Avner Rothschild, który stał na czele zespołu badawczego.
Tlenek żelaza to popularny półprzewodnik. Jest tani, stabilny w wodzie i, w przeciwieństwie do wielu innych półprzewodników, może utleniać wodę samemu nie podlegając utlenieniu czy rozkładowi. Ma jednak jedną poważną wadę - bardzo słabo transportuje elektrony.
Przez wiele lat uczeni zmagali się z niedogodnością polegającą na tym, że pomimo dobrej absorpcji światła materiał słabo przewodzi elektrony, trudno więc jest je pozyskać - stwierdził Rothschild. Nasza technika przezwycięża te problemy umożliwiając efektywną absorpcję światła i zbieranie elektronów. Światło jest przechwytywane na ćwierćfalowych lub podobnych warstwach umieszczonych na podobnych do luster podłożach. Interakcja pomiędzy falami przychodzącymi i odbijanymi zwiększa absorpcję światła w pobliżu powierzchni i pozwala na przechwytywanie ładunków zanim dojdzie do ich utraty wskutek rekombinacji - wyjaśnia uczony.
Opracowana w Izraelu technika może przyczynić się do powstania tanich ogniw słonecznych, które, dzięki efektywnemu rozkładowi wody na tlen i wodór, będą zdolne do dostarczania energii przez całą dobę.
Komentarze (5)
kobol, 15 listopada 2012, 06:54
Rdza jest mieszaniną tlenków i wodorotlenków. A metoda polega na użyciu tlenku żelaza.
Jajcenty, 15 listopada 2012, 07:42
Rdza składa się głównie z tlenków więc musisz się teraz zacząć upierać przy odpowiednim stopniu utlenienia. Rozbijanie wody zgorzeliną/zendrą albo tritlenkiem diżelaza albo tlenkiem żelaza(III) - wybieraj.
antykwant, 15 listopada 2012, 16:26
Bardzo mi się podoba powyższy komentarz. Udowadnia, że zawsze znajdzie się ktoś z szerszą wiedzą To ja wylosuję tlenek żelaza III. Jest stabilny w wodzie?
mikroos, 15 listopada 2012, 16:56
który w kontakcie z wodą i tak stanie się
Ot, i śliczna próba znalezienia dziury w całym się nie powiodła.
kobol, 15 listopada 2012, 22:29
Ale jednak jest mieszaniną, a artykuł mówi wyraźnie (choć nie precyzuje o którym) o tlenku. Tytuł na miarę "Faktu"