Zanieczyszczenie powietrza skraca życie każdego z nas o ponad rok
Zanieczyszczenie powietrza skraca życie każdego człowieka o ponad rok, uznali autorzy najnowszych badań. Po raz pierwszy połączono dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza i długości życia, by przeanalizować światowe różnice w występowaniu obu czynników i sprawdzić, jak wpływają one na średnią spodziewaną długość życia.
Naukowcy skupili się na zanieczyszczeniu pyłem zawieszonym o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra (PM 2.5). Tak małe cząstki przedostają się głęboko do płuc, a oddychanie powietrzem z PM 2.5 jest powiązane z chorobami układu krążenia, udarami, chorobami układu oddechowego i nowotworami. PM 2.5 pochodzą zaś z elektrowni, silników spalinowych, ognisk, emisji rolniczej i przemysłowej.
Nie od dzisiaj wiadomo, że PM 2.5 to jeden z największych światowych zabójców ludzi. Wszystkim nam zależy na długim życiu. Dzięki naszym badaniom byliśmy w stanie precyzyjnie określić, jak zanieczyszczenie powietrza skraca nasze życie. Okazuje się, że średnio ludzie na całym świecie żyją z tego powodu o około rok krócej, mówi profesor Joshua Apte z University of Texas.
O tym, jak duże ma to znaczenie, może świadczyć porównanie wpływu zanieczyszczenia PM 2.5 na długość życia z wpływem różnych chorób. Na przykład, jeśli byśmy oczyścili powietrze z PM 2.5 przyniesie to większe korzyści w postaci średniego wydłużenia życia przeciętnego człowieka niż opracowanie skutecznego leku na nowotwory płuc i piersi. Szczególnie duże korzyści odnieśliby tutaj starsi mieszkańcy takich krajów jak Indie czy Azja. W większości krajów Azji usunięcie tego typu zanieczyszczeń z powietrza oznaczałoby, że osoby w wieku 60 lat miałyby 15 do 20 procent większe szanse niż obecnie, że dożyją co najmniej 85. roku życia, mówi Apte.
Stwierdzenie, że 90 000 Amerykanów czy 1,1 miliona mieszkańców Indii umiera każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza nikogo nie obchodzi. Jeśli jednak powiemy, że każdy z nas żyje z tego powodu o rok krócej, to może wywrzeć wrażenie, mówi Apte.
Komentarze (26)
Jajcenty, 24 sierpnia 2018, 11:39
Nieuzasadniony optymizm. O trudnościach z odraczaniem nagrody słyszeli? Ludzie palą, a na informację że palenie skraca życie o 5 lat odpowiadają: ale to te ostatnie, najgorsze 5 lat.
Krzychoo, 24 sierpnia 2018, 11:49
Brakuje trzeciej mapki, które kraje/regiony są największymi "producentami" tych cząstek. Zakładam, że się w większości nie pokrywają. Czyli jedne kraje(społeczności) żyją (dosłownie) kosztem innych.
Afordancja, 24 sierpnia 2018, 12:10
Nie załapałem, że niby produkują (np. kominy, niska zabudowa m.in) najwięcej, ale to powietrze potem transportują do innych krajów? Czy o co chodzi? (poważnie nie załapałem)
Krzychoo, 24 sierpnia 2018, 13:05
Myślałem o globalnym transporcie powietrza.
Mariusz Błoński, 24 sierpnia 2018, 14:42
Znalazłem informację, że PM 2.5 są transportowane na 2500 km. Widzę też, że najbardziej zasyfione tym miasta są w Chinach i Indiach.
thikim, 24 sierpnia 2018, 17:12
Pewnie tak. A rozwój techniczny powiązany z zanieczyszczeniem powietrza wydłużył życie człowieka o ile lat?
Jarkus, 26 sierpnia 2018, 22:06
To nie tak. To zanieczyszczenie powietrza bywa powiązane z rozwojem technicznym. Nie odwrotnie. To po pierwsze.
A po drugie - dzisiaj, inaczej niż 100 czy 200 lat temu, wiemy jakie mogą być skutki zanieczyszczenia powietrza poza nieprzyjemnym smrodem i brudem. I mamy relatywnie niedrogie technologie zapobiegania zanieczyszczeniom. I jako społeczeństwa - nie musimy i nie możemy się godzić na trucie nas.
thikim, 26 sierpnia 2018, 22:15
Jak chcesz ukazać relację przyczyna i skutek to tak. Ale jak chcesz ukazać samo powiązanie to nie ma znaczenia. Jedno jest związane z drugim a drugie z pierwszym.
jak w funkcji liniowej: y=ax+b, x=(y-b)/a
Ładnie napisane. Ale nie ma czegoś takiego jako społeczeństwo gdy chodzi o podjęcie jakiejś decyzji. Decyzję mogą podejmować poszczególni ludzie. Społeczeństwo jest tylko określeniem zbioru który nie ma możliwości podjęcia jakiejś decyzji.
Możesz Ty napisać że: "Nie godzę się na trucie nas" - ale tylko napisać, powiedzieć.
Jak piszesz: "społeczeństwo nie godzi się na trucie nas" to szczerze mówiąc nie piszesz prawdy. Godzi się nieustannie.
tempik, 27 sierpnia 2018, 11:31
pokaz mi ROZWÓJ w paleniu czym popadnie w starych piecach, albo jeżdżenie starymi,kopcącymi dieslami.
jeszcze 2 msc. i polskie miasta i wsie znowu pobija poziomy, nawet te indyjskie
Jajcenty, 27 sierpnia 2018, 12:08
Ludzie palący czym popadnie żyją dłużej od ludzi żyjących w kurnych chatach. Ci sami ludzie nie mieli kontaktu z dieslem a żyli krócej. Jeśli popatrzeć w czasie na korelację zanieczyszczenia vs długość życia, trudno nie przyznać racji thikimowi .
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2018, 12:36
Nierozważne korelowanie wszystkiego ze wszystkim, skutkuje (jak wyżej i jeszcze wyżej) wpadnięciem w pułapkę korelacji pozornej. Tutaj nawet erystycznie efektownej.
Jajcenty, 27 sierpnia 2018, 13:01
To prawda. Jednak rozwój nauki, w szczególności medycyny, ale też generalnie cała ta "cywilizacja" wydłużyła nam życie. Niestety nie ma nic za darmo i trzeba zapłacić cenę. Kiedyś problemem był nawóz koński, dzisiaj pm25. Pocieszające jest, że ciągle jeszcze jest obszar do poprawy. Jak się sprężymy to może jeszcze rok, dwa do średniej dołożymy.
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2018, 13:57
Całkowita prawda, ale korelowanie dodatnie długości życia z produktem ubocznym (tutaj odpadem) to żart (udany ).
thikim, 27 sierpnia 2018, 14:00
Jedyna korelacja jaka zaszła - zaszła w Twoim umyśle. Ja o korelacji nie pisałem pisałem o związku.
Dalej: mylicie korelację ze związkiem.
Związek może być pozorny. Korelacja jest jedynie matematycznym a nie przyczynowym związkiem. Stąd korelacja albo jest albo jej nie ma.
Nie ma takiego pojęcia jak pozorna korelacja. Pozorny może być związek.
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2018, 14:02
Chcesz się wymigać, czy co?
thikim, 27 sierpnia 2018, 14:04
Dalej nie rozumiesz różnicy pomiędzy związkiem (o jakim pisałem) a korelacją ( o jakiej Ty pisałeś).
Dodatkowo pisałeś o korelacji pozornej - coś takiego nie istnieje.
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2018, 14:07
http://www.naukowiec.org/wiedza/metodologia/zaleznosc-pozorna-pozorna-korelacja-zwiazek_524.html
http://ozkultura.pl/wpis/3898/6
tempik, 27 sierpnia 2018, 14:14
czyli mówisz w zasadzie o niczym?
też mogę się rozpisać o związkach pozornych, np. branie dragów wydłuża życie(kiedyś ich nie było i żyło się krócej). i jeszcze 100 równie mądrych można przytoczyć, tylko co niby z nich ma wynikać?
thikim, 27 sierpnia 2018, 21:22
Jak się wczytasz to zobaczysz że autor chwilami nie wie o czym pisze.
Jeśli pod względem analitycznym zachodzi istotny statystycznie związek pomiędzy dwoma zmiennymi to jest to właśnie korelacja.
Jak nie wierzysz to policz korelację dla następującego przykładu:
Rzucasz kostką i wyszło:
1 rzut - 1 (jedynka)
2 rzut - 2 (dwójka)
... 6 rzut - 6 (szóstka).
Jaką masz korelację? Nie wiesz? To policz
A jaki masz związek?
A tu jest lepsze wyjaśnienie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zależność_zmiennych_losowych
Już rozumiecie? Silna korelacja nie oznacza związku przyczynowo-skutkowego. Związek to związek a korelacja to korelacja.
Możesz. W przestrzeni swojego umysłu wiele możesz. Ale co to ma wspólnego ze mną?
Ja pisałem o związku.
O korelacji pozornej pisał 3grosze. O związku pozornym piszesz Ty.
Ale co to do licha ma wspólnego ze mną? Nic.
Owszem, po tym jak się okazało że wiele osób nie odróżnia korelacji od związku - też zacząłem o tym pisać. Ale Ty nawiązałeś do mojej wcześniejszej wypowiedzi, która dotyczyła tylko i wyłącznie związku.
Korelacja to jest związek pomiędzy liczbami. Liczymy go. Jest silny albo słaby ale nie pozorny. No chyba że umiecie to zrobić w zbiorze liczb pozornych.
Problem w tym że za liczbami stoją jakieś zmienne, zjawiska, parametry itd.
Może się okazać mimo silnej korelacji że związek nie istnieje albo jest nieistotny. Z różnych powodów. Z błędów, z przypadku, z istnienia jeszcze jakiś innych parametrów. Wtedy związek jest pozorny, ale korelacja jest dalej związkiem pomiędzy liczbami, dalej jest silna i rzeczywista.
Uff, zmusiliście mnie żeby trochę popisać
I teraz jeszcze jedno zagadnienie.
Kierunek związku: czyli przyczyna i skutek. Nie zawsze kierunek nas interesuje.
To że: s=at2/2 przyczyną jak się niektórzy zapewne domyślają jest przyciąganie charakteryzowane przyspieszeniem a skutkiem jest przebycie drogi s.
Ale to nie oznacza że zawsze w rozważaniach zadajemy sobie pytanie co wywołało przebycie tej drogi s.
Czasem interesującym nas zagadnieniem jest np. wyznaczenie przyspieszenia a
a= 2s/t2
I wtedy najpierw zajmujemy się skutkiem czyli drogą a potem przyspieszeniem czyli skutkiem.
W związku nie zawsze chodzi o wskazania przyczyny i skutku. Dość często interesuje nas kierunek odwrotny. Szukamy ogólnego związku między skutkiem a przyczyną, bez wskazywania kierunku.
"Przyspieszeniem czyli przyczyną" miało być.
KONTO USUNIĘTE, 27 sierpnia 2018, 21:50
Gdybyś się wczytał w drugi link to ….byś się nie musiał tyle męczyć coś sobie udowadniając. Pojęcie "korelacja pozorna" jest logiczne i już!
http://ozkultura.pl/wpis/3898/6
KORELACJA POZORNA
Na szczęście część takich pozornych związków możemy "wykryć" za pomocą zdrowego rozsądku....
Jajcenty, 28 sierpnia 2018, 07:41
Na moje oko mamy problem definicji. Jeśli dobrze zrozumiałem:
@thikim słusznie uważa że: p=>q /\ q=>r to q=>r jest korelacją q-r ; np.: istnieje związek między kolorem samochodu a ryzykiem wypadku, bo młodzi kierowcy preferują czerwone samochody
@3grosze i artykuł słusznie twierdzą: jeżeli p=>q /\ p=>r to związek q=>r jest/może być pozorny. Np. korelacja między spożyciem czekolady i Noblami per capita jest pozorna. Obie wartości korelują z PKB.
Call me Obvious, captain Obvious.
Obaj macie rację, ale dyskutujecie różne przypadki
KONTO USUNIĘTE, 28 sierpnia 2018, 07:49
W zbiorze thikima - nie istnieje.
W zbiorze 3grosze - istnieje.
W sumie zbiorów - istnieje.
Inaczej: jest.
thikim, 28 sierpnia 2018, 08:31
Ale nie zmieniaj teraz frontu wycofując się tyłem. Pisałeś o pozornych korelacjach - nie ma czegoś takiego. Związki jak najbardziej mogą być pozorne.
Cały czas rzucasz linkami które że tak powiem są na podobnym poziomie co i Twoje pomysły. Więcej osób z głupimi pomysłami nie sprawia że masz rację.
Korelacja to zabieg matematyczny na liczbach lub funkcjach.
Bierzesz liczby, liczysz i wiesz czy jest silna czy słaba. Załóżmy że wyjdzie Ci 0,9 - i co napiszesz że pozornie wyszło Ci 0,9?
Związek to relacja pomiędzy dwoma lub więcej czynnikami.
Związek jest pozorny w przypadku gdy korelacja jest silna (pomiędzy liczbami) a zdarzenia nie mają powiązania ze sobą.
Gdyby tak twierdzili to nie byłoby problemu. Przynajmniej 3grosze twierdzi że korelacja jest pozorna a nie związek. To tak jakby stwierdzić że 2+2=4 jest wynikiem pozornym.
Dobra. Ja już sił nie mam
Tu jest to opisane konkretnie:
http://algolytics.pl/korelacja-to-nie-to-samo-co-zaleznosc/
Dlaczego korelacja to nie to samo co zależność.
Można napisać o pozornej zależności ale nie można pisać o pozornej korelacji. Korelacja ze współczynnikiem np. 0,9 nie jest pozorna. Jest silna. Pozorny może być związek.
Kolejny problem jaki widzę w dyskusji z 3grosze to nie czyta co ktoś do niego pisze
Jajcenty, 28 sierpnia 2018, 09:02
Współczynnik korelacji można policzyć zawsze. Niekiedy jest on wysoki. Jeżeli jest wysoki i jednocześnie nie ma uzasadnienia w związkach przyczynowo skutkowych, mówimy o korelacji pozornej - z definicji.
Przy okazji, 0,9 mówisz... za wiki o współczynniku Pearsona:
Na przykład współczynnik równy 0,9 dla socjologów i ekonomistów oznacza silną korelację, a dla fizyków posługujących się wysokiej klasy pomiarami przy badaniu praw przyrody oznacza korelację słabą[2]. Z drugiej strony poziom korelacji ma wpływ na czas życia korelacji[1].