Żel kurkuminowy doskonale wspomaga leczenie oparzeń

| Medycyna
Dr Madalene Heng

W przypadku problemów ze skórą, np. oparzeń, miejscowy żel z kurkuminą sprawdza się lepiej niż doustne tabletki.

Żel wydaje się działać lepiej, bo jego formuła pozwala kurkuminie penetrować skórę i hamować kinazę fosforylazy [PhK] oraz stan zapalny - wyjaśnia dr Madalene Heng z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

Gdy podczas badań żel kurkuminowy zastosowano na oparzenia, okazało się urazy były lżejsze, a ból i stan zapalny słabsze. Gojenie przebiegało tak dobrze, że powstawało mniej blizn, niż Heng się spodziewała (czasem nie było ich wcale).

Kurkumina to barwnik otrzymywany przez ekstrakcję kłączy ostryżu długiego, in. kurkumy, rozpuszczalnikami. W ostatnich latach intensywnie bada się jej potencjał medyczny.

W publikacji, która ukazała się na łamach pisma BioDiscovery, Heng przytoczyła przykłady 3 swoich pacjentów, u których żel z kurkuminą zastosowano na oparzenia lekkiego-umiarkowanego stopnia.

Przyjmowana doustnie, kurkumina jest słabo wchłaniana przez organizm i może nie działać zbyt dobrze. Nasze testy pokazały jednak, że gdy związek ten wchodzi w skład stosowanego miejscowo żelu, efekt jest świetny.

Heng sądzi, że skuteczność żelu to skutek silnych właściwości przeciwzapalnych barwnika. Bazując na swoim 25-letnim doświadczeniu w pracy laboratoryjnej i z pacjentami, pani doktor doszła do wniosku, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku fakt, że kurkumina jest naturalnym inhibitorem enzymu zwanego kinazą fosforylazy.

Fosforylaza kinazy spełnia w organizmie wiele funkcji: bierze m.in. udział w gojeniu ran. Jej ekspresja zachodzi w ciągu 5 min od urazu (to jeden z pierwszych enzymów uwalnianych po uszkodzeniu tkanki). Odpowiada za aktywację NF-κB, kompleksu białkowego będącego czynnikiem transkrypcyjnym. Ten z kolei aktywuje ponad 200 genów, odpowiedzialnych za stan zapalny, namnażanie fibroblastów, przekształcenie fibroblastów w miofibroblasty i w końcu za powstanie tkanki bliznowatej.

A oto cała sekwencja pourazowych zdarzeń z przybliżonym czasowaniem: 1) aktywacja PhK (5 min), 2) pojawienie się neutrofilów (30 min), 3) makrofagów (godziny do dni), 4) fibroblastów (1 tydzień) i 5) miofibroblastów (2 tygodnie).

Dr Heng stosuje żel kurkuminowy na oparzenia i inne problemy skórne jako dodatek do standardowo zalecanych leków.

żel kurkuminowy oparzenia inhibitor kinaza fosforylazy Madalene Heng