Superzimny dach

| Technologia
University of Technology Sydney

Z najnowszego numeru Advanced Science dowiadujemy się, że doktor Angus Gentle i profesor Geoff Smith z University of Technology w Sydney opracowali materiał, dzięki któremu dachy budynków pozostają chłodniejsze niż otaczające je powietrze. Wynalazek może mieć olbrzymie znaczenie dla rozwiązania problemu miejskich wysp ciepła i emisji gazów cieplarnianych.

Dachy nagrzewają się, gdyż absorbują promienie słoneczne. Im ciemniejszy dach, tym bardziej się nagrzewa. Jednak nawet białe dachy mogą być o 9-12 stopni cieplejsze niż powietrze. Nasz nowy materiał pozostaje o co najmniej 11 stopni Celsjusza chłodniejszy niż najlepsze istniejące białe dachy. Absorbuje on jedynie 3% światła słonecznego, a jednocześnie silnie wypromieniowuje energię w paśmie podczerwieni, które nie jest absorbowane przez atmosferę. Materiały, które wykorzystaliśmy do stworzenia naszego polimeru są szeroko dostępne i potencjalnie można je wykorzystać do pokrycia dachów - mówi profesor Smith.

Nowy materiał to połączenie poliestrów umieszczonych na srebrnym podłożu.

Zimne dachy pozwolą na zmniejszenie problemu miejskich wysp ciepła oraz pozwolą na zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną używaną do chłodzenia pomieszczeń - dodaje uczony. Zimne dachy, jeśli będzie ich wystarczająco dużo w sąsiedztwie, spowodują, że podczas upalnych dni i na zewnątrz będzie nieco chłodniej.

Nowy materiał był testowany z uwzględnieniem ewentualnego spadku wydajności związanego z osiadaniem na dachu kurzu i zanieczyszczeń. Zachował wysoką wydajność w każdych warunkach.

zimny dach miejska wyspa ciepła klimatyzacja