Znaleziono kolejne fragmenty posągu Psamteka I

| Humanistyka

Archeolodzy pracujący w okręgu Matariya w Kairze, odkryli szczątki dolnej części wielkiego posągu faraona Psamteka I. O odkryciu górnej części posągu, który początkowo wzięto za posąg Ramzesa Wielkiego, informowaliśmy w marcu. Znaleziono również fragmenty olbrzymiej statui Ramzesa Wielkiego oraz boga Ra-Hor-Akhti.

Zbiór 1920 fragmentów posągu Psamteka I znaleziono na południe od miejsca, w którym w marcu bieżącego roku znaleziono górną część posągu i jego podstawę, poinformował doktor Ayman Ashmawy, jeden z dyrektorów w egipskim Ministerstwie Starożytności. Odnalezione fragmenty zostały wykonane z kwarcytu, a analizy wykazały, że do odnalezienia mogło pozostać jeszcze około 2000 fragmentów. Na jednym z fragmentów widoczne są różne części stroju władczy, trzy palce oraz części tylnego wspornika z wyrzeźbionym imieniem horusowym władcy. Urzędnik dodał, że odkryte fragmenty posągu boga Ra-Hor-Akhtiego sugerują, że oryginał miał około 6 metrów wysokości.

Egiptolog, doktor Dietrich Raue, kierownik niemieckiego zespołu pracującego na miejscu poinformował, że znaleziono również fragmenty posągu wyrzeźbionego na prywatne zamówienie oraz granitowe bloki z posągu Ramzesa Wielkiego.

Psamtek I faraon Egipt posąg