Przypakowany miś
Problem otyłości zaczyna niestety dotyczyć coraz większej liczby dzieci. Amerykańscy naukowcy wpadli na ciekawy pomysł, jak pomóc maluchom zrzucić zbędne kilogramy. Rozwiązaniem są cięższe zabawki.
Badacze z Uniwersytetu Stanu Indiana (profesor John Ozmun i student Lee Robbins) przeprowadzili mały eksperyment. Dali dzieciom do zabawy pluszaki z dodatkowym balastem (ok. 1,4 kg). Okazało się, że 10 maluchów w wieku 6-8 lat spaliło w ten sposób więcej kalorii, a ich puls i liczba oddechów korzystnie się podniosły.
To nie rozwiązuje problemu otyłości, ale na pewno się do tego przyczynia — twierdzi Ozmun.
Niektórzy eksperci alarmują, że dzieci mogą sobie zrobić krzywdę, próbując za wcześnie podnosić coś zbyt ciężkiego. Zamiast obciążonych zabawek zalecają większą dawkę aktywności fizycznej. Bardzo dobrze, by gimnastyka stała się ważnym punktem każdego dnia. W pracy z dziećmi wspaniale sprawdzają się ćwiczenia niepostrzeżenie spełniające swoją rolę. Nikt nie podejdzie z entuzjazmem do polecenia przebiegnięcia kilku długości stadionu, ale zareaguje bardziej entuzjastycznie na propozycję zabawy z ogromną piłką.
Władze szacują, że jedna trzecia amerykańskich dzieci ma nadwagę, a ok. 17% cierpi z powodu otyłości. W Polsce wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych 6% to osoby z nadwagą, a 4% z otyłością. Nadmierna waga u dzieci i młodzieży zwiększa ryzyko cukrzycy oraz chorób serca.
Część instruktorów fitness zauważa, że niektóre impulsywne dzieci mogłyby rzucać takimi cięższymi zabawkami w swoich towarzyszy i w ten sposób wyrządzać im krzywdę.
Akademicy z Indiany bronią się, że ich badania miały charakter pilotażowy i objęły na razie zaledwie kilkoro brzdąców. Jeśli jednak zaczęłaby się produkcja specjalnych zabawek, zostałyby one zaprojektowane tak, aby zapewnić swoim użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Mimo że miś z 1,4-kg balastem nie trafi pewnie szybko na sklepowe półki, może znaleźć dla siebie niszę, np. w gabinecie fizjoterapeutów pracujących z małymi pacjentami. Zabawa z cięższym pluszakiem nie tylko wzmocni, lecz również poprawi zmysł równowagi i koordynację — dodaje Ozmun.
Komentarze (0)