Od pomysłu na "coś" z tulipanami do produktu na miarę restauracji z gwiazdką Michelina

Ciekawostki | 3 godz. temu

Niedawno pisaliśmy o rwandyjskim winie z buraków, teraz przyszedł czas na holenderską wódkę z cebulek tulipanów.


Sztuczne wzbogacanie błonnikiem może wywoływać nowotwór

Zdrowie/uroda | 9 godz. temu

Dodatek oczyszczonego błonnika do przetworzonych pokarmów może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Wg naukowców, zwiększa się np. ryzyko raka wątrobowokomórkowego (ang. hepatocellular carcinoma, HCC).


W pogorzelisku Muzeum Narodowego Brazylii znaleziono fragmenty bardzo cennego szkieletu

Humanistyka | 9 godz. temu

W pogorzelisku Muzeum Narodowego Brazylii w Rio de Janeiro znaleziono części szkieletu Luzii - kobiety z paleolitu górnego sprzed 12 tys. lat. To jeden z najcenniejszych tutejszych artefaktów (Luzię uznaje się za jeden z najstarszych szkieletów paleoindiańskich odkrytych na terenie obu Ameryk).


Powróciła tajemnicza choroba wywołująca paraliż u dzieci

Medycyna | 9 godz. temu

CDC alarmuje, że do USA powróciła tajemnicza choroba, w wyniku której w 2014 roku ponad 100 dzieci zostało przynajmniej częściowo sparaliżowanych. Etiologia schorzenia, o przebiegu podobnym do polio, wciąż jest nieznana.


W Indianapolis Zoo lwica zabiła lwa

Nauki przyrodnicze | 10 godz. temu

Dwunastoletnia lwica Zuri z Indianapolis Zoo zabiła ojca trojga swoich kociąt - 10-letniego Nyacka. Pracownikom ogrodu nie udało się rozdzielić zwierząt. Powodem zgonu samca było uduszenie.


Chemioterapia z immunoterpią wydłużają życie chorych na raka piersi

Medycyna | 11 godz. temu

Pojawiła się nowa nadzieja dla kobiet cierpiących na agresywny nowotwór piersi. Testy nowej immunoterapii pokazują, że znacząco przedłuża ona życie chorych z potrójnie ujemnym rakiem piersi.


Odkrycie Polaków pierwszym krokiem do opracowania nowych leków przeciwzakrzepowych

Medycyna | 15 godz. temu

Polscy naukowcy wykazali, że bufadienolidy, związki organiczne wytwarzane przez roślinę z rodzaju żyworódka, modulują aktywność białka, które odpowiada za zapobieganie krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Może to pomóc w opracowaniu nowych leków przeciwzakrzepowych.


Tworzył tak dobre dzieła, bo miał zeza?

Humanistyka | 19 października 2018, 17:43

Analiza portretów i autoportretów Leonarda da Vinci pokazała, że renesansowy mistrz miał najprawdopodobniej zeza, co ułatwiało mu odtwarzanie trójwymiarowych kształtów w obrazach i rzeźbach.


Głosowanie nad miejscami lądowania misji Mars 2020

Astronomia/fizyka | 19 października 2018, 17:38

Po trzech dniach intensywnych rozmów odbyło się niewiążące głosowanie na temat miejsca lądowania przyszłego łazika marsjańskiego, który poleci na Czerwoną Planetę w ramach misji Mars 2020.


Gdy jeden Księżyc nie wystarczy...

Ciekawostki | 19 października 2018, 15:01

Wu Chunfeng, szef Chengdu Aerospace Science and Technology Microelectronics System Research Institute Co (Casc), poinformował o planach wprowadzenia na orbitę satelity oświetleniowego. Tzw. sztuczny księżyc byłby 8-krotnie jaśniejszy od Srebrnego Globu. Mógłby oświetlić obszar o średnicy 10-80 km.