Jaszczurki śnią jak ludzie?

Nauki przyrodnicze | 12 października 2018, 14:41

Tak jak u ssaków czy ptaków, u jaszczurek występują fazy snu przypominające sen wolnofalowy (NREM) oraz sen paradoksalny (REM).


W najbardziej odległe zakątki planety trafia coraz więcej plastiku

Nauki przyrodnicze | 12 października 2018, 14:33

Ilość plastiku nanoszona na plaże na odległych wyspach Południowego Atlantyku jest obecnie 10-krotnie większa niż przed dekadą, czytamy w Current Biology


Astronauci nie dolecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Astronomia/fizyka | 12 października 2018, 12:05

Wczoraj (11 października) doszło do awarii rakiety Sojuz, którą podróżowała nowa załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła załogowa bezpiecznie oddzieliła się od rakiety i opadła na Ziemię. Jak poinformowała NASA, obaj członkowie załogi, Rosjanin i Amerykanin, bezpiecznie opuścili kapsułę.


Sans Forgetica – font, który ułatwia zapamiętywanie

Technologia | 12 października 2018, 07:32

Sans Forgetica to nowy font, którego twórcami są naukowcy i projektanci specjalizujący się w naukach behawioralnych i typografii. Font, bazujący na foncie Albion, został przygotowany tak, by czytający lepiej zapamiętywał treść. Wygląd Sans Forgetica wymusza na mózgu większa uwagę, dzięki czemu jesteśmy w stanie więcej wynieść z tekstu


Zanieczyszczenie powietrza powiązane z nowotworem ust

Zdrowie/uroda | 11 października 2018, 16:28

Jak czytamy w Journal of Investigative Medicine, wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, szczególnie pyłów zawieszonych 2.5 (PM2.5) i, w mniejszym stopniu, ozonu, może być powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu ust.


Bitcoin lepszy od dolara?

Ciekawostki | 11 października 2018, 13:04

Zaawansowane analizy statystyczne rynku bitcoina nie wykazały żadnych istotnych różnic między jego podstawowymi parametrami statystycznymi a ich odpowiednikami wyznaczonymi dla respektowanych rynków finansowych. Wszystko wskazuje na to, że bitcoin jest lepszą walutą niż na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać.


Bakterie Bacillus z probiotyków są dobre dla nas, ale nie dla gronkowców

Medycyna | 11 października 2018, 12:48

Bakterie z rodzaju Bacillus, które występują np. w probiotykach, pomagają eliminować wywołujące lekooporne infekcje gronkowce złociste (Staphylococcus aureus).


Zbyt mało i zbyt dużo snu nie jest dobre dla mózgu

Psychologia | 11 października 2018, 12:06

Wstępne wyniki największych na świecie badań nad snem wskazują, że dla mózgu najzdrowszy jest sen o długości 7–8 godzin. Ci, którzy śpią mniej lub więcej gorzej funkcjonują poznawczo. O wynikach badań poinformował Brain and Mind Institute na łamach periodyku Sleep.


Przeciwcukrzycowa głodówka

Zdrowie/uroda | 11 października 2018, 11:50

Okresowa głodówka wydaje się odwracać cukrzycę typu 2. Dzięki niej 3 pacjenci autorów artykułu z pisma BMJ Case Reports mogli odstawić insulinę.


Sztuczny rekruter Amazona dyskryminował kobiety

Technologia | 11 października 2018, 11:42

Jak dowiedzieli się reporterzy Reutersa, Amazon stworzył algorytm sztucznej inteligencji, który miał pomóc w rekrutacji pracowników. Narzędzie zostało jednak porzucone gdy okazało się, że... dyskryminuje kobiety.