Astronomowie znaleźli pierwsze molekuły w historii wszechświata

Astronomia/fizyka | 18 kwietnia 2019, 15:29

Wszystko ma gdzieś swój początek. Także wszechświat. W wyniku Wielkiego Wybuchu powstało niewiele pierwiastków, takich jak różne odmiany jąder wodoru, helu i litu. Naukowcy wiedzą więc, jak mogły wyglądać pierwsze atomy i pierwsze molekuły. Jednak dotychczas nie udawało się odnaleźć w przestrzeni kosmicznej pierwszych molekuł


"Pilot" DNA do zdalnego sterowania komórkami

Medycyna | 18 kwietnia 2019, 14:58

Choć zdalne sterowanie komórkami, by przyspieszyć gojenie ran, nadal pozostaje w dziedzinie planów i marzeń, właśnie udało się zrobić duży krok w tym kierunku. Za pomocą bliskiej podczerwieni i wstrzykniętego nanourządzenia DNA udało się pokierować komórki macierzyste do miejsca urazu, co wspomogło regenerację mięśni myszy.


Śmiercionośna kombinacja: pomijanie śniadań i późne obiady

Zdrowie/uroda | 18 kwietnia 2019, 14:51

Osoby po przebytym ataku serca, które nie jedzą śniadań i bardzo późno jedzą obiad, narażają się na znacznie wyższe ryzyko zgonu. Takie wyniki opublikowano na łamach European Journal of Preventive Cardiology.


Naukowcy odtworzyli krążenie i funkcje komórek w świńskim mózgu parę godzin po śmierci

Medycyna | 18 kwietnia 2019, 14:23

Cztery godziny po śmierci przywrócono krążenie i aktywność komórkową w mózgu świni.


Polskie satelity KRAKsat i Światowid poleciały w kosmos

Astronomia/fizyka | 18 kwietnia 2019, 09:38

Zgodnie z planem, z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godz. 22:46 czasu polskiego dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, przeprowadzi nowatorskie testy; oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny.


Święte Schody odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat

Humanistyka | 18 kwietnia 2019, 07:17

Po raz pierwszy od niemal 300 lat można oglądać oryginalne Święte Schody (Scala Sancta) w Rzymie. Schody, po których miał rzekomo iść Jezus w drodze na proces przed Poncjuszem Piłatem zostały w 1723 roku obłożone drewnem na polecenie papieża Innocentego XIII


Kannabidiol z konopi wspomaga transport lipidowych nanokapsułek przez barierę krew-mózg

Medycyna | 17 kwietnia 2019, 18:58

Kannabidiol (CBD), pozbawiony psychoaktywnego działania składnik konopi, może być koniem trojańskim, który pomoże dostarczyć leki do mózgu.


Artysta sądowy zrekonstruował głowę neolitycznego psa z Orkad

Humanistyka | 17 kwietnia 2019, 13:04

Zrekonstruowano głowę neolitycznego psa, który mieszkał na Orkadach 4,5 tys. lat temu. Wg naukowców, to pierwsza taka psia rekonstrukcja.


Cyfrowa kopia sprzed kilku lat pomoże w odbudowie Notre Dame

Humanistyka | 17 kwietnia 2019, 12:55

Praca amerykańskiego naukowca może pomóc w odtworzeniu zniszczonych elementów katedry Notre Dame. W 2015 roku Andrew Tallon, profesor sztuki z Vassar College wykorzystał lasery do stworzenia szczegółowej cyfrowej kopii kościoła. Uczony specjalizował się w badaniu architektury gotyku i próbował zrozumieć, w jaki sposób powstały wielkie katedry Europy.


W układzie podwójnym Kepler-47 są co najmniej trzy planety

Astronomia/fizyka | 17 kwietnia 2019, 12:17

W niezwykłym układzie planetarnym Kepler-47, który posiada dwie gwiazdy, odkryto trzecią planetę. Mamy tutaj zatem do czynienia z trzema planetami krążącymi wokół układu podwójnego gwiazd. To jedyny znany nam układ tego typu.