Czerniak złośliwy skóry

Potrójne uderzenie w czerniaka poprawia skuteczność immunoterapii i rokowania

Medycyna | 7 grudnia 2018, 13:58

Połączenie 3 rodzajów immunoterapii poprawia rokowania w przedklinicznym modelu czerniaka.


Nowy szczep dżumy rozwiązaniem zagadki upadku neolitycznych osad?

Humanistyka | 7 grudnia 2018, 13:25

Niewykluczone, że naukowcy wpadli na trop, który pomoże rozwiązać zagadkę nagłego upadku wielu społeczności z epoki kamienia. Przed 5000 laty w grobie w Szwecji spoczęła 20-letnia kobieta, należąca do jednej z pierwszych europejskich społeczności rolniczych. Teraz naukowcy dowiedzieli się, że zabiła ją Yersinia pestis, bakteria wywołująca dżumę.


Macica wpływa na pamięć

Zdrowie/uroda | 7 grudnia 2018, 12:36

Macica nie jest wyłącznie narządem rozrodczym, w którym podczas ciąży rozwija się płód. Okazuje się, że odgrywa ona także ważną rolę w pamięci krótkotrwałej.


Nowy mechanizm emisji rentgenowskiej w gwiazdach kataklizmicznych

Astronomia/fizyka | 7 grudnia 2018, 06:17

Międzynarodowy zespół naukowców, w skład którego wchodzą astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW, ogłosił na łamach czasopisma Nature Astronomy odkrycie nowego mechanizmu produkcji promieniowania rentgenowskiego w gwiazdach.


Pracownicy Amazona ucierpieli przez sprej na niedźwiedzie

Ciekawostki | 6 grudnia 2018, 19:57

Po przebiciu spreju na niedźwiedzie 24 pracowników magazynu Amazona w Robbinsville Township w stanie New Yersey trafiło do szpitala (jedna osoba w stanie krytycznym). Kolejnym 30 poszkodowanym pomocy udzielono na miejscu zdarzenia.


Denisowiane byli pierwszymi Tybetańczykami?

Humanistyka | 6 grudnia 2018, 19:57

Ludzie przybyli na Wyżynę Tybetańską dziesiątki tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzono. To zaś pozwala przypuszczać, że pierwszymi przedstawicielami gatunku Homo, którzy się tam znaleźli, byli denisowianie.


Recykling dla dobra goryli

Nauki przyrodnicze | 6 grudnia 2018, 18:57

Oddając stary telefon komórkowy do recyklingu, można pomóc w ochronie habitatu krytycznie zagrożonych wschodnich goryli nizinnych (Gorilla beringei graueri).


Emisja CO2 znowu rośnie

Nauki przyrodnicze | 6 grudnia 2018, 13:58

Globalna emisja dwutlenku węgla wzrośnie w bieżącym roku o 3% (± 1%) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tak wynika z raportu Global Carbon Project. Wciąż nie widać szczytu emisji. Dzieli nas od niego jeszcze co najmniej kilka lat, mówi Glen Peters z Center for International Climate Research w Oslo.


Złe widoki na przyszłość amerykańskiego górnictwa węgla

Ciekawostki | 6 grudnia 2018, 12:45

Ostatnie wydarzenia wskazują, że przyszłość amerykańskiego górnictwa węgla wygląda gorzej, niż dotychczas sądzono. W ostatni poniedziałek producent energii elektrycznej, PacifiCorp, jeden z największych amerykańskich konsumentów węgla poinformował, że większość z jego 22 elektrowni jest nierentowna.


Luksusowy mezolityczny posiłek: ikra karpia w bulionie

Humanistyka | 6 grudnia 2018, 11:55

Zespół niemieckich naukowców znalazł dowody na to, że w schyłkowym mezolicie jadano o wiele lepiej niż dotąd sądzono.