Dziecięcy nowotwór mózgu podatny na działanie leków nasercowych

Medycyna | 26 października 2018, 16:34

Niektóre leki na choroby serca mogą pomagać w terapii nowotworu mózgu u dzieci. Badacze z Jackson Laboratory (JAX), Connecticut Children's Medical Center (CCMC) i UConn Health zidentyfikowali pięć takich środków, wspomagających leczenie rdzeniaka.


Sztuka na receptę

Zdrowie/uroda | 26 października 2018, 13:40

Grupa kanadyjskich lekarzy przepisuje pacjentom wizyty w muzeum. Partnerstwo między Frankofońskim Stowarzyszeniem Lekarzy w Kanadzie (Francophone Association of Doctors in Canada, MFdC) i Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu (Montreal Museum of Fine Arts, MMFA) to unikatowy projekt, dzięki któremu ludzie z różnymi chorobami fizycznymi i psychicznymi będą mogli skorzystać z pakietu nawet 50 darmowych wejściówek.


Kręgosłup wyewoluował w płytkich wodach przybrzeżnych

Nauki przyrodnicze | 26 października 2018, 13:19

Obecność kręgosłupa pozwoliła kręgowcom na podbój oceanów i lądów. Do niedawna jednak nie było jasne, kiedy i gdzie się on pojawił. Nowe dane sugerują, że kręgosłup wyewoluował w płytkich wodach przybrzeżnych.


Po zakładzie z kolegami przez rok chodził z łyżką w przełyku

Medycyna | 26 października 2018, 13:04

Lekarze ze szpitala Uniwersytetu Medycznego w Urumczi w regionie autonomicznym Sinciang wyciągnęli z przełyku 26-letniego mężczyzny 20-cm łyżkę, która tkwiła tam przez rok. Chińczyk założył się po pijanemu z kolegami, że połknie sztuciec ze stali nierdzewnej, a następnie wyciągnie go za pomocą przywiązanego do uchwytu sznurka. Sztuczka się jednak nie udała...


Gnu mają superwydajne mięśnie

Nauki przyrodnicze | 26 października 2018, 12:37

Gnu potrafią migrować w upale, nie pijąc nawet do 5 dni. Okazuje się, że zawdzięczają to m.in. superwydajnym mięśniom.


Mamy dowody na zderzenie dwóch pobliskich galaktyk

Astronomia/fizyka | 26 października 2018, 12:16

Analiza najnowszych danych dostarczyła pierwszych jednoznacznych dowodów, że niedawno doszło do kolizji pomiędzy Małym a Wielkim Obłokiem Magellana. Astronomowie z University of Michigan zauważyli, że południowo-wschodni region Małego Obłoku Magellana, tak zwane Skrzydło, oddala się od głównej części tej galaktyki.


Wątrobowce lepsze niż medyczna marihuana

Medycyna | 26 października 2018, 07:11

Naukowcy z Uniwersytetu w Bernie i Federalnego Instytutu Technologii w Zurichu jako pierwsi przebadali występującą w wątrobowcach substancję przypominającą THC. Badania wykazały, że działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne tej substancji może być lepsze niż działanie THC


Konkurencja dla miłorzębu?

Psychologia | 26 października 2018, 07:02

Ester z różeńca górskiego poprawia pamięć. Wpływ FAE-20 opisano w Science Advances.


Głos matki skuteczniejszy od alarmu pożarowego

Psychologia | 25 października 2018, 14:41

Gdy pożar w budynku mieszkalnym wybuchnie w nocy, ryzyko ofiar śmiertelnych jest wyższe niż w dzień. Dlatego też ważne jest instalowanie czujników dymu i alarmów. Jednak wiele dzieci nie budzi się na dźwięk sygnału tradycyjnego alarmu.


Na tarasie nadbrzeżnym w Szkocji znaleziono narzędzia sprzed 6 tys. lat

Humanistyka | 25 października 2018, 14:02

Na stanowisku mezolitycznym w Tarradale w pobliżu Muir of Ord w Szkocji odkryto harpun bądź włócznię oraz topory sprzed 6 tys. lat. Wykonano je z poroża jelenia szlachetnego.