Krzyżowcy kształtowali historię, ale nie genom mieszkańców Bliskiego Wschodu

Humanistyka | 19 kwietnia 2019, 07:06

W średniowieczu setki tysięcy mieszkańców Europy migrowało na Bliski Wschód, by wziąć udział w krucjatach. Wielu z nich na stałe osiadło na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Grupa naukowców z Wellcome Sanger Institute, University of Cambridge, Bournemouth University, Uniwersytetu w Leuven oraz Instytutu Orientalistyki w Bejrucie postanowiła pogłębić wiedzę o krucjatach, badając DNA osób, biorących w nich udział.


Popychając tkwiącą w gardle ość, połknęła łyżeczkę

Ciekawostki | 18 kwietnia 2019, 15:47

Popychając ość, która utkwiła jej w gardle, pewna Chinka, pani Lili, połknęła ok. 13-cm łyżeczkę. Ponieważ nie odczuwała z tego powodu bólu czy dyskomfortu, nie zgłosiła się do lekarza przez co najmniej kilka dni.


Resztki moczu zdradzają proces udomowienia kóz i owiec

Humanistyka | 18 kwietnia 2019, 15:46

W ruinach starożytnej wsi w centralnej Turcji archeolodzy badają osady soli z moczu ludzi, kóz i owiec, by lepiej zrozumieć proces udomowienia zwierząt. Badania prowadzone są na stanowisku archeologicznym Aşıklı Höyük.


Astronomowie znaleźli pierwsze molekuły w historii wszechświata

Astronomia/fizyka | 18 kwietnia 2019, 15:29

Wszystko ma gdzieś swój początek. Także wszechświat. W wyniku Wielkiego Wybuchu powstało niewiele pierwiastków, takich jak różne odmiany jąder wodoru, helu i litu. Naukowcy wiedzą więc, jak mogły wyglądać pierwsze atomy i pierwsze molekuły. Jednak dotychczas nie udawało się odnaleźć w przestrzeni kosmicznej pierwszych molekuł


"Pilot" DNA do zdalnego sterowania komórkami

Medycyna | 18 kwietnia 2019, 14:58

Choć zdalne sterowanie komórkami, by przyspieszyć gojenie ran, nadal pozostaje w dziedzinie planów i marzeń, właśnie udało się zrobić duży krok w tym kierunku. Za pomocą bliskiej podczerwieni i wstrzykniętego nanourządzenia DNA udało się pokierować komórki macierzyste do miejsca urazu, co wspomogło regenerację mięśni myszy.


Śmiercionośna kombinacja: pomijanie śniadań i późne obiady

Zdrowie/uroda | 18 kwietnia 2019, 14:51

Osoby po przebytym ataku serca, które nie jedzą śniadań i bardzo późno jedzą obiad, narażają się na znacznie wyższe ryzyko zgonu. Takie wyniki opublikowano na łamach European Journal of Preventive Cardiology.


Naukowcy odtworzyli krążenie i funkcje komórek w świńskim mózgu parę godzin po śmierci

Medycyna | 18 kwietnia 2019, 14:23

Cztery godziny po śmierci przywrócono krążenie i aktywność komórkową w mózgu świni.


Polskie satelity KRAKsat i Światowid poleciały w kosmos

Astronomia/fizyka | 18 kwietnia 2019, 09:38

Zgodnie z planem, z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godz. 22:46 czasu polskiego dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów, przeprowadzi nowatorskie testy; oraz Światowid – pierwszy polski satelita komercyjny i obserwacyjny.


Święte Schody odsłonięte po raz pierwszy od 300 lat

Humanistyka | 18 kwietnia 2019, 07:17

Po raz pierwszy od niemal 300 lat można oglądać oryginalne Święte Schody (Scala Sancta) w Rzymie. Schody, po których miał rzekomo iść Jezus w drodze na proces przed Poncjuszem Piłatem zostały w 1723 roku obłożone drewnem na polecenie papieża Innocentego XIII


Kannabidiol z konopi wspomaga transport lipidowych nanokapsułek przez barierę krew-mózg

Medycyna | 17 kwietnia 2019, 18:58

Kannabidiol (CBD), pozbawiony psychoaktywnego działania składnik konopi, może być koniem trojańskim, który pomoże dostarczyć leki do mózgu.