Dojrzewanie w rytmie techno i innych gatunków muzycznych

Ciekawostki | 16 listopada 2018, 17:40

Beat Wampfler, serowar z doliny Emmental w Szwajcarii, eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi, by przetestować ich wpływ na rozwój, cechy i smak sera.


Organizmy żywe mają wpływ na... ruch kontynentów

Nauki przyrodnicze | 16 listopada 2018, 14:45

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Texas w Austin wskazują na możliwy związek pomiędzy życiem na Ziemi a... ruchem kontynentów. Okazuje się bowiem, że osady, które są często złożone z martwych organizmów, mogą odgrywać kluczową rolę w prędkości ruchu kontynentów


Samooczyszczanie przez drganie w polu magnetycznym

Medycyna | 16 listopada 2018, 14:37

Na Purdue University powstało inteligentne urządzenie drenażowe dla pacjentów z jaskrą.


W kościele z pustyni Negew ujawniono jeden z najstarszych wizerunków Chrystusa

Humanistyka | 16 listopada 2018, 14:00

Na ścianie kościoła północnego św. Jerzego z miasta Sobota na pustyni Negew znajduje się pofragmentowany wizerunek Chrystusa sprzed ok. 1500 lat. Portret przedstawia zarys twarzy młodego Jezusa z krótkimi włosami.


Wkładając smoczek do swoich ust, rodzice mogą chronić dzieci przed alergiami i astmą

Zdrowie/uroda | 16 listopada 2018, 13:16

Niektórzy rodzice oczyszczają smoczki, które upadły na ziemię, wkładając je do swoich ust. Okazuje się, że może to być dobre dla zdrowia ich dzieci. Naukowcy z Henry Ford Health System stwierdzili bowiem, że mają one niższy poziom immunoglobuliny E (IgE), którą powiązano z rozwojem alergii i astmy.


Polskie urządzenie pomoże zbadać Jowisza

Astronomia/fizyka | 16 listopada 2018, 12:56

Astri Polska dostarczyła urządzenie dla misji badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem będzie zbadanie Jowisza i jego lodowych księżyców. Urządzenie będzie miało istotne znaczenie dla powodzenia tej misji i jest najbardziej zaawansowanym technicznie produktem opracowanym przez warszawską firmę.


Alkaloid z liany z kongijskiego lasu deszczowego zmniejsza tolerancję komórek raka trzustki na niedobór składników odżywczych

Medycyna | 16 listopada 2018, 12:41

W lianie Ancistrocladus likoko odkryto związek, który sprawia, że komórki raka trzustki stają się wrażliwsze na niedobór składników odżywczych.


536 – najgorszy rok, w którym można było żyć

Humanistyka | 16 listopada 2018, 11:38

Dla historyka średniowiecza, Michael McCormicka, najgorszym rokiem, w jakim można było żyć był rok 536. To początek jednego z najgorszych do życia okresów, jeśli nie najgorszego, stwierdza McCormick, który na Uniwersytecie Harvarda przewodzi projektowi o nazwie Initiative for the Science of the Human Past.


W pobliżu Układu Słonecznego znaleziono superZiemię

Astronomia/fizyka | 16 listopada 2018, 06:52

Wokół jednej z najbliższych nam gwiazd krąży superZiemia. Gwiazda Barnarda to czerwony karzeł, czwarta gwiazda pod względem odległości od Ziemi. Dzieli ją od nas zaledwie 6 lat świetlnych


Carolina Reaper, najostrzejsza chilli świata, nie pomoże w odstraszaniu gryzoni

Ciekawostki | 15 listopada 2018, 19:13

Shawn Woods, specjalista od zwalczania szkodników, postanowił sprawdzić, czy za pomocą najbardziej pikantnej chilli świata - Carolina Reaper - można odstraszać myszy i szczury. Okazało się, że papryczka nie robi na nich najmniejszego wrażenia...