Nowotwory wywołują przedwczesną menopauzę

| Medycyna

Kobiety, które w dzieciństwie chorowały na nowotwór, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka przedwczesnej menopauzy.

Niektóre rodzaje terapii nowotworów mogą błyskawicznie upośledzać rozwój płciowy dziewczynek. Duży procent małych pacjentów udaje się wyleczyć. Pytanie tylko, czy działające na pierwszy rzut oka prawidłowo jajniki nie mają ukrytych uszkodzeń, które powoli wychodzą na światło dzienne i uruchamiają procesy menopauzalne przed 40. rokiem życia. Jeśli tak, wpłynie to z pewnością na planowanie rodziny i stan zdrowia takich kobiet w wieku średnim, ponieważ menopauza oznacza między innymi zmiany osteoporotyczne.

Wcześniejsze analizy sugerowały zwiększone ryzyko wczesnej menopauzy. Badacze z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center poszli jednak o krok dalej, wskazując w środowym (5 lipca 2006) wydaniu Journal of the National Cancer Institute, kto jest narażony na takie ryzyko.

Porównali oni 2800 kobiet, które w dzieciństwie chorowały na nowotwór, z 1000 ich sióstr. Wykluczając te po chirurgicznym usunięciu jajników, odnotowali, że 8% badanych przechodziło przedwczesną menopauzę, w porównaniu do 1% zdrowych krewnych.

Ryzyko było najwyższe (30%) w przypadku kobiet, które przeszły radioterapię połączoną z lekami alkilującymi, takim jak np. cyklofosfamid.

Badacze z Harvardu ostrzegają jednak, że liczba 30% może być niedoszacowana, ponieważ studium bazowało głównie na kobietach, które nie osiągnęły jeszcze 40 r.ż.