Procesory AMD na zlecenie

| Technologia

AMD poinformowało, że rozpoczyna dostawy procesorów, wyprodukowanych na zlecenie przez Chartered Semiconductors w czerwcu 2006 roku. Koncern stwierdził, że produkty Chartered są dojrzałe i spełniają normy jakości stawiane przez AMD.

Nie jest jasne, które z modeli są produkowane w fabrykach singapurskiej firmy.

W listopadzie 2004 roku AMD i Chartered Semiconductor Manufacturing podpisały umowę, na podstawie której Chartered otrzymał licencję na część oprogramowania Automated Precision Manufacturing i stał się dodatkowym źródłem 64-bitowych procesorów spod znaku AMD. Początkowo przypuszczano, że pierwsze CPU z Singapuru trafią do AMD w czerwcu bieżącego roku. Sugerowano, że AMD zamówił początkowo produkcję z tysiąca 300-milimetrowych plastrów krzemowych miesięcznie, a układy miały być wykonane w technologii 90 nanometrów.

Singapurska firma rozpoczęła jednak produkcję wcześniej niż przewidywano, bo w maju, tak więc w lipcu jej procesory trafią na rynek. Pojawiły się też informacje, że AMD może trzykrotnie zwiększyć liczbę zamówiony układów.

Obecnie główny konkurent Intela produkuje w swojej Fab 30 około 30 tysięcy 200-milimetrowych plastrów. Ponadto rozpoczął też dostawy z Fab 36, chociaż nie wiadomo, jaka jest obecnie wydajność tej fabryki.

Ostatnio AMD ogłosiła, że w 2008 roku planuje dostarczać na rynek dwukrotnie więcej procesorów niż w roku 2005.

AMD procesor Athlon Chartered Semiconductor zlecenie