ARM chce odebrać rynek Intelowi i AMD

| Technologia
Marvell

Firma ARM usilnie stara się, by procesory oparte o jej architekturę zaistniały na rynku komputerów stacjonarnych i serwerów. Przedsiębiorstwo ma niezwykle ambitne plany. Jego dyrektor, Warren East, oświadczył, że w roku 2014 lub 2015 układy ARM będą zdobędą 10-20 procent rynku tego typu maszyn. Jednocześnie przewiduje, że Intel, który dokonuje ekspansji na rynku smartfonów, będzie w ciągu kilku miał na nim 5-10 procent udziałów.

Jeśli popatrzymy na pecety, to zobaczymy, że ludzie chcą uruchomić na nich przeglądarkę, program pocztowy, niektóre aplikacje biurowe i Photoshopa lub coś podobnego i niewiele ponad to. Możemy zatem użyć procesora ARM w pececie i spełnić wiele tych wymagań - powiedział East.

Plany wejścia na rynek pecetów i serwerów oraz odebrania AMD i Intelowi nawet 20% rynku są niezwykle ambitne. Trzeba bowiem zauważyć że tanie zamienniki pecetów, jak chociażby netbooki, nigdy się nie przyjęły. Ponadto, jak zapewniają przedstawiciele Intela, procesory x86 pozostaną konkurencyjne cenowo (stosunek moc/cena) do układów AMD. Eastowi będzie zatem wyjątkowo trudno spełnić swoją obietnicę.

ARM Intel AMD procesory rynek