ASML zapowiada kolejną generację urządzeń

| Technologia
Intel

Holenderska firma ASML, największy na świecie producent sprzętu dla przemysłu półprzewodnikowego, zapowiedział, że do 2015 roku dostarczy prototypowe urządzenia służące do pracy z 450-milimetrowymi plastrami krzemowymi w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie (EUV) i litografii zanurzeniowej.. Firma ogłosiła też, że jej partnerzy - Intel, Samsung i TSMC - rozpoczną w 2018 roku masową produkcję za pomocą tego typu urządzeń.

Już w styczniu Intel zaprezentował pierwszy w historii w pełni gotowy 450-milimetrowy plaster krzemowy. W bieżącym roku ma również rozpocząć produkcję fabryka Intela D1X w Hillsboro. Jak wiadomo, zakład ten będzie przygotowany do pracy z 450-miliometrowymi plastrami. Obecnie fabryka jest wyposażana w linie produkcyjne korzystające z technologii 14 nanometrów i 300-milimetrowych plastrów. Gdy ASML będzie w stanie dostarczyć odpowiedni sprzęt, trafi on m.in. do D1X gdzie zostanie przetestowany.

Przejście z mniejszych plastrów na większe oznacza, że z pojedynczego plastra można wyprodukować o 30-40 procent więcej układów scalonych. Dla producenta oznacza to znaczne obniżenie kosztów.

ASML Intel półprzewodnik D1X fabryka plaster krzemowy