Wirus upośledzający ludzi

| Zdrowie/uroda

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i University of Nebraska odkryli wirusa, który może upośledzać funkcje poznawcze, w tym przetwarzanie wzrokowe i orientację przestrzenną u ludzi. Zarażający algi wirus był uważany za nieszkodliwy dla ludzi. A to oznacza, że może istnieć cała klasa wirusów, które nie są uważane za groźne dla Homo sapiens, a które mogą jednak nam szkodzić bez wywoływania objawów chorobowych.

To zaskakujący przykład pokazujący, że 'nieszkodliwe' organizmy, których nosicielami jesteśmy, mogą wpływać na nasze zachowanie i poznanie - mówi wirusolog, specjalista od dziecięcych chorób zakaźnych Robert Yolken, główny autor badań. Wiele fizjologicznych różnic pomiędzy osobami A i B jest zakodowanych w genach, które odziedziczyli po rodzicach. Jednak niektóe z tych różnic są potęgowane przez żyjące w nas mikroorganizmy oraz sposób, w jaki wchodzą one w interakcje z naszym genomem - dodaje.

Yolken i jego zespół dokonali zdumiewającego odkrycia, gdy analizowali mikroorganizmy zamieszkujące gardła badanych. Z pobranego materiału izolowano i analizowano DNA, co pozwala na odkrycie genetycznych śladów bakterii czy wirusów. Ku swojemu zdumieniu uczeni zauważyli w próbkach DNA organizmu znanego jako Acanthocystis turfacea Chlorella virus 1 (ATCV-1), który infekuje zielone algi.

Okazało się, że ATCV-1 występuje u 40 z 92 uczestników badania, a testy wykazały, że grupa ta gorzej radzi sobie z zadaniami mierzącymi szybkość i dokładność przetwarzania wzrokowego. Różnica pomiędzy tą grupą, a grupą bez ATCV-1 nie była znacząca, jednak mierzalna. Podczas testu mierzącego prędkość, z jaką badani rysowali linię pomiędzy kolejno ponumerowanymi okręgami, nosiciele ATCV-1 wypadli średnio o 9% gorzej. W teście pomiaru koncentracji uwagi ich wyniki były o 7% niższe.

Naukowcy postanowili zatem przeprowadzić badania na myszach. W grupie zainfekowanej ATCV-1 zaobserwowano podobne zjawiska, co u ludzi. W porównaniu z grupą kontrolną grupa zainfekowana uzyskiwała podobnie gorsze wyniki co ludzie w podobnych testach. Gorzej radziły sobie w labiryncie, miały większe problemy z rozpoznaniem nowego wyjścia, które wcześniej było dla nich niedostępne. Zainfekowane zwierzęta przywiązywały też mniej uwagi do nowych obiektów i spędzały około 30% mniej czasu na badaniu otoczenia, a to sugeruje mniejsze zdolności do skoncentrowania uwagi i zwiększoną podatność na czynniki rozpraszające. Naukowcy ostrzegają przed bezpośrednim porównywaniem wyników uzyskanych na ludziach i myszach, ale podkreślają, że podobieństwa są tutaj uderzające.

Podobieństwa te mogą wskazywać, że u ludzi i zwierząt występuje podobny mechanizm, za pomocą którego mikroorganizmy mogą upośledzać nasze funkcje poznawcze. To już kolejne badania pokazujące, że mikroorganizmy mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju chorób umysłowych, poznawczych czy nerologicznych. Yolken i jego zespół już wcześniej wykazali, że roznoszony przez koty Toxoplasma gondii może zmieniać zachowanie osób genetycznie podatnych na jego działanie.

ATCV-1 wirus funkcje poznawcze Acanthocystis turfacea Chlorella virus 1