Amazon zastosuje wózki widłowe napędzane wodorem

| Technologia
Plug Power

Firma Plug Power, która produkuje wodorowe ogniwa paliwowe, poinformowała, że w 11 centrach Amazona akumulatorowe wózki widłowe zostaną zastąpione urządzeniami na ogniwa paliwowe. Amazon zarezerwował sobie również prawo do zakupu do 23% udziałów w firmie. Jeśli do transakcji dojdzie, koncern Bezosa stanie się jednym z największych udziałowców w Plug Power.

Z informacji prasowej dowiadujemy się, że Amazon wyda 70 milionów dolarów na zakup systemów GenKey, w skład których wchodzą ogniwa paliwowe dla wózków, stacjonarne ogniwa paliwowe stanowiące rezerwę energii, infrastrukturę potrzebną do napełniania ogniw wodorem oraz wodór.

Wodorowe ogniwa paliwowe to interesująca alternatywa dla akumulatorów. Ładowanie tych drugich zajmuje bowiem sporo czasu, tymczasem napełnianie wodorowych ogniw paliwowych przypomina tankowanie paliwa do samochodu. Minusem tej technologii jest zaś bardziej kłopotliwy transport wodoru. Mimo to wodorowe ogniwa paliwowe stopniowo są coraz szerzej stosowane. Technologia firmy Plug Power jest już na przykład używana w wózkach widłowych pracujących w magazynach firm Walmart czy Kroeger.

W ubiegłym roku przychody Plug Power zamknęły się kwotą 85,9 miliona USD, zatem umowa z Amazonem niemal je podwoi.

Amazon wodór ogniwo paliwowe wózek widłowy