Potężny grobowiec z czasów Aleksandra Wielkiego

| Humanistyka
babasteve (Steve Evans), CC

W Amfipolis, starożytnym mieście położonym kilkaset kilometrów na północ od Aten, odkryto wejście do wielkiego grobowca. Wstępne prace archeologiczne wskazują, że grobowiec pochodzi z lat 325-300 p.n.e., a zatem z czasu końca rządów Aleksandra Wielkiego. W grobowcu prawdopodobnie pochowano jednego z generałów Aleksandra lub członka jego rodziny.

Premier Antonis Samaras, który odwiedził miejsce wykopalisk, stwierdził, że mamy do czynienia z niezwykle ważnym odkryciem.

Do wejścia do grobowca, strzeżonego przez dwa kamienne sfinksy, prowadzi droga o szerokości pięciu metrów. Grobowiec jest otoczony 500-metrowej długości marmurowym murem. W pobliżu znaleziono figurę lwa. Liczy ona 5 metrów wysokości i, zdaniem ekspertów, w przeszłości stała na szczycie grobowca.

Prace wykopaliskowe na wzgórzu trwają od 2012 roku. Archeolodzy mają nadzieję, że zakończą je przed wrześniem i wówczas dowiemy się, kto został pochowany w monumentalnym grobowcu.

Amfipolis znajduje się w greckiej Macedonii. To właśnie z Macedonii Aleksander Wielki wyruszył na podbój świata. Z Amfipolis i okolicami byli związani niektórzy z generałów Aleksandra. To właśnie w tym mieście Kassander w czasie walk o schedę po Aleksandrze, zabił Roksanę, żonę Aleksandra Wielkiego, i jego syna Aleksandra IV.

Odkopywany właśnie grobowiec jest największą tego typu strukturą odkrytą w Grecji. Został on częściowo zniszczony podczas rzymskiej okupacji Grecji.

Amfipolis grobowiec Aleksander Wielki