Wcześni ludzie na Atacamie

| Humanistyka
Julyinireland

Ameryka Południowa to, nie wliczając Antarktydy, ostatni kontynent skolonizowany przez człowieka. Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Południowej co najmniej przed 14 000 laty. Nie wiadomo jednak, jaką drogą wędrowali. Większość uczonych sądzi, że szli żyznymi korytarzami, a jednym z nich było zachodnie wybrzeże z jego bogactwem ryb i owoców morza. Problem mogło stanowić przebycie pustyń.  Obszary na których panują trudne warunki, stanowią naturalną barierę dla takiej wędrówki. A na zachodzie Ameryki Południowej znajduje się Atacama - najbardziej suche miejsce na Ziemi.

Jak jednak informuje Claudio Latorre Hidalgo z Chilijskiego Pontyfikalnego Uniwersytetu Katolickiego, dla pierwszych osadników Atacama nie stanowiła przeszkody.

Latorre i jego zespół prowadzili wykopaliska na stanowisku Quebrada Mani. Jest ono położone w odległości 85 kilometrów od wybrzeży, a deszcz pada tam raz na kilka/kilkanaście lat. Na niskim wzgórzu, otoczonym suchymi dolinami odkryto kamienne narzędzia, kości zwierząt, pozostałości ogniska i muszle. Warunki na Atacamie nie zmieniły się zbytnio przez ostatnie tysiąclecia. Jak więc udało się ludziom tam przetrwać? Archeolodzy odkryli w Quebrada Mani resztki roślin, co sugeruje, że w tym miejscu sezonowo pojawiały się moczary i Quebrada Mani mogła być oazą. Jeśli tak było rzeczywiście, to miejsce to było ważnym punktem pośrednim, który umożliwił ludziom rozpoczęcie kolonizacji wnętrza kontynentu.

Zdaniem Silvii Gonzalez z Liverpool John Moores University, która na pustyniach Meksyku odkryła pozostałości podobnych oaz, pierwsi ludzie w swej wędrówce przemieszczali się od oazy do oazy. To jednak oznacza, że ludzie, którzy przybyli do Ameryki Południowej przed kilkunastoma tysiącami lat mieli bardzo duże umiejętności nawigacyjne. Gonzalez uważa, że ich społeczności były dość zaawansowane. Mogli wykorzystywać oazy nie tylko podczas osiedlania się na kontynencie, ale również, już po jego zasiedleniu, jako miejsca łączące różne społeczności i umożlwiające prowadzenie handlu.

Atacama Chile Ameryka Południowa osadnictwo