Szczegółowa prognoza dla australijskich smartfonów

| Ciekawostki
Australian Bureau of Meteorology

Wkrótce mieszkańcy Australii będą mogli zapoznać się za pośrednictwem smartfonów z prognozą pogody dla obszaru o powierzchni 36 km2 na którym się właśnie znajdują. Tak szczegółowe prognozy staną się możliwe dzięki połączeniu nowego superkomputera, nowych metod prognozowania, systemu wczesnego ostrzegania oraz udoskonalonym satelitom. Wymienione urządzenia i usługi to efekt trwającej od kilku lat modernizacji w Biurze Meteorologicznym (BoM).

Australijskie BoM wdraża właśnie system meteorologiczny nowej generacji. Bazuje on na systemie GFE (graphical forecast editor) opracowanym przez US National Weather Service i firmę Raytheon. Do systemu będą na bieżąco dostarczane dane generowane przez nowy superkomputer BoM, które zostaną połączone w informacjami z innych światowych serwisów. Dzięki temu prognozy pogody będą tworzone dla obszarów o wymiarach 6x6 kilometrów. Nowy system ruszy jeszcze przed końcem bieżącego roku. Jego największą zaletą jest możliwość tworzenia tygodniowych prognoz pogody dla całego kraju z podziałem na bloki o powierzchni 36 km2. Dotychczas BoM było w stanie tworzyć taką prognozę pogody jedynie dla stolic poszczególnych stanów.

Początkowo system będzie działał na dotychczas wykorzystywanym systemie HPC (high-performance computing) produkcji Oracle'a i Suna. System ma wydajność 49 teraflopsów. W ubiegłym roku BoM zamówiło jednak nową maszynę. Jej wydajność ma sięgnąć 1,8 petaflopsa. Tak potężny komputer jest potrzebny, by przetworzyć terabajt danych, jakie BoM zbiera każdego dnia. Zapotrzebowanie na moc obliczeniową będzie rosło, gdyż eksperci przewidują, że co 18 miesięcy dzienna porcja zebranych danych będzie zwiększała się o 30 procent. Nowy superkomputer będzie też częściej dostarczał wyników. Obecny system jest w stanie przygotować nową prognozę co 6 godzin. Nowa maszyna, która rozpocznie pracę w lipcu 2016 roku, będzie miała nowe wyniki co godzinę. Będzie to ósmy superkomputer w historii BoM. Pierwszy, zakupiony w 1988 roku, miał mniejszą wydajność niż iPhone 5.

Australijczycy wybudują też nowe centrum bazodanowe i uzyskają dostęp do najnowszego japońskiego satelity meteorologicznego Himawari 8. Dane z takich satelitów są wymieniane za darmo.

Informacje, jakie BoM będzie uzyskiwało ze swoich nowych systemów, zostaną udostępnione użytkownikom smartfonów. Aplikacje dla Windows Phone oraz iOS-a będą gotowe przed końcem bieżącego roku. Użytkownicy Androida uzyskają do nich dostęp w pierwszej połowie przyszłego roku.

Australia prognoza pogody superkomputer smartfon