BOINC Polska mierzy światowe promieniowanie gamma

| Ciekawostki
Radioactive at Home

W 2011 roku grupa BOINC@Poland postanowiła uruchomić projekt, którego jednym z głównych celów jest stworzenie światowej mapy promieniowania gamma. Aby go osiągnąć, zaprojektowano czujnik, który chętni mogą podłączyć do swojego komputera. Obecnie z systemem Radioactive@Home współpracuje 340 wolontariuszy z Australii, Europy, USA, Kanady, Japonii czy Korei Płd. Komputery wzbogacone o taki czujnik codziennie wysyłają dane do centralnego serwera. Lokalizację czujników i poziom promieniowania można zobaczyć na mapie projektu. Każdy udostępnia wykres promieniowania, który na ogół nie odbiega od normy.

Projekt Rad@H nie podlega żadnym placówkom państwowym. Zarówno oprogramowanie, jak i schemat użytego detektora korzystają z licencji GNU General Public License (GPL) i są dostępne na stronie przedsięwzięcia. Chodzi głównie o prezentację danych w czasie rzeczywistym, aby w sytuacji podobnej do tej w Czarnobylu lub w Fukushimie każdy zainteresowany mógł sprawdzić poziom promieniowania. Jeżeli nawet ktoś spróbuje oszukać czujnik, przystawiając go do materiałów radioaktywnych, to po sprawdzeniu wyników pobliskich czujników będzie można stwierdzić poziom rzeczywistego promieniowania.

Rozwijaniem projektu zajmują się ludzie zjednoczeni zamiłowaniem do nauki i techniki, a także chęcią stworzenia czegoś przydatnego społeczeństwu. Samodzielnie, z powodu braków teoretycznych lub finansowych, nie byliby w stanie rozwijać podobnych projektów naukowych. Ale razem, uzupełniając się, zdolni są do rozwijania jeszcze trudniejszych przedsięwzięć.

BOINC Polska Radioactve at Home promieniowanie gamma