Biblioteka bez książek

| Ciekawostki
Amazon

Przed trzema tygodniami w San Antonio w Teksasie otwarto BiblioTech, prawdopodobnie jedyną obecnie bibliotekę, w której nie ma fizycznych książek. W bibliotecznym katalogu znajduje się 10 000 pozycji, które można wypożyczać i czytać na urządzeniach elektronicznych. Mimo, że biblioteka dostępna jest też w sieci, jej twórcy twierdzą, że jej fizyczne istnienie jest bardzo ważne. Nasze cyfrowe zbiory przechowywane są w chmurze, nie trzeba zatem tutaj przychodzić, by pożyczyć książkę. Jesteśmy jednak tradycyjną biblioteką w tym sensie, że sam budynek to ważne miejsce dla lokalnej społeczności - mówi Laura Cole, koordynator projektu BiblioTech.

Bibliotekę otwarto w dzielnicy zamieszkanej głównie przez Latynosów. Aż 40% gospodarstw domowych nie posiada tam komputera, a połowa nie ma szerokopasmowego dostępu do internetu. Bilioteka została pomyślana tak, by przyciągała czytelników. Ściany ozdobione żywymi kolorami, przestrzeń do zabaw dla dzieci, wygodne sofy i ponad 130 tabletów, komputerów i notebooków zachęcają do odwiedzenia BiblioTech. Ci, którzy nie chcą czytać książek na miejscu, mogą wypożyczyć jeden z 600 czytników książek elektronicznych i jeden z 200 specjalnie przystosowanych czytników dla dzieci.

Pani Cole wspomina młodą rodzinę, która odwiedziła BiblioTech. Dwudziestokilkuletni ojciec był, jak się okazało, analfabetą, nie mógł więc korzystać z czytnika. Zaoferowano mu wówczas czytnik dla dzieci, który wyposażony jest w funkcję nauki czytania. Zaczął się trząść, a jego żona nie mogła przestać płakać - mówi Cole.

Pomysłodawcą biblioteki jest były burmistrz San Antonio, sędzia Nelson Wolff. Sam nie posiada czytnika e-książek i zastrzega, że nie ma zamiaru czytać na ekranie. Od wielu lat zbiera pierwsze wydania współczesnych powieści. W latach 90. Wolff był jednym z inicjatorów wybudowania w San Antonio wielkiej biblioteki publicznej. Sześciopiętrowy budynek o powierzchni ponad 22 000 metrów kwadratowych powstał kosztem 50 milionów dolarów. Teraz miasto nie wie, co zrobić z tak dużym obiektem. Wolff mówi, że teraz unikałby wznoszenia tak dużej budowli. Kto przed 20 laty mógł wiedzieć, gdzie będziemy dzisiaj? - stwierdził.

BiblioTech ma powierzchnię nieco ponad 370 metrów kwadratowych i powstała kosztem 2,4 miliona USD, z czego 1,9 miliona pochodziło z kasy miasta, a 500 000 od prywatnych sponsorów.

Biblioteka w San Antonio nie jest pierwszą biblioteką bez książek. Już w 2002 roku Tucson-Pima Public Library otworzyła oddział wyposażony tylko w książki elektroniczne. Jednak po kilku latach, na wyraźne żądanie czytelników, pojawiły się w nim też wersje papierowe.

BiblioTech San Antonio książka elektroniczna