Zagadka Bosham Head rozwiązana

| Humanistyka
Tataryn77, CC BY-SA 3.0

Archeolodzy z Bournemouth University rozwiązali zagadkę Bosham Head, znalezionej przed ponad 200 laty w Chichester wielkiej głowy posągu. Ważący 170 kilogramów obiekt został znaleziony około 1880 roku w... ogrodzie plebanii w Bosham. Nie wiadomo, w jaki sposób tam trafił.

Dzięki pracom doktora Milesa Russella i Harry'ego Manleya, którzy wykorzystali trójwymiarowe skanowanie laserowe dowiedzieliśmy się, że głowa przedstawia cesarza Trajana i pochodzi z około 122 roku naszej ery. To jedno z najważniejszych odkryć z okresu epoki rzymskiej. Były problemy ze zidentyfikowaniem twarzy, gdyż posąg był poddany silnemu działaniu czynników zewnętrznych, prawdopodobnie leżał przez jakiś czas w wodzie morskiej. Przez ostatnie 200 lat sądzono, że nie uda sie zidentyfikować rysów twarzy - mówi doktor Russel. Bosham Head to największy rzymski posąg znaleziony na terenie Wielkiej Brytanii.

Doktor Russell uważa, że wykonany z włoskiego marmuru posąg został przywieziony na Wyspy Brytyjskie w latach 121-122 podczas wizyty cesarza Hadriana, który chciał uhonorować swojego poprzednika. Posąg stał, zdaniem uczonego, w porcie w Chichester gdzie witał przybywających. Podobny posąg Trajana został wzniesiony przez Hadriana w porcie w Ostii. Biorąc pod uwagę fakt, że był on ustawiony w porcie i wiedząc, jak to wyglądało w Ostii możemy domyslać się, że i tutaj mieliśmy z podobnym monumentalnym powitaniem - mówi Russell. To musiał być ogromny posąg cesarza, który widziałeś gdy wpływałeś do portu. To wielki znak 'Witamy w Brytanii' i jednocześnie przypomnienie, że Brytania jest częścią Imperium Romanum - dodaje.

Bosham Head Trajan Hadrian cesarz Cesarstwo Rzymskie