Superkomputer do lodów

| Technologia
Cray

Superkomputery kojarzą się z urządzeniami pozwalającymi na na badanie wnętrza gwiazd, służącymi do symulacji pogody i pomagającymi w szukaniu lekarstwa na raka. Tymczasem naukowcy z University of Edinburgh wykorzystali maszynę Cray XT5 do... symulowania lodów. Z czasem stwierdzili, że 200 000 procesorów zapewnia zbyt małą moc i rozpoczęli symulacje na Crayu XK6, który korzysta z połączonych mocy CPU i GPU.

Każdy z węzłów tej supermaszyny składa się z 16-rdzeniowego procesora AMD Opteron 6200, który ma do dyspozycji do 32 gigabajtów pamięci DDR3. Opteron wspomagany jest przez układ Nvidia Tesla X2090 z 6 gigabajtami pamięci GDDR5. W sumie naukowcy mają do dyspozycji 1872 procesory (936 CPU i 936 GPU).

Symulacja lodów to część większego programu, w ramach którego prowadzone są badania nad miękkimi materiałami, takimi jak właśnie lody, sosy, lubrykanty czy farby. Dzięki superkomputerom można „zajrzeć“ wewnątrz tych materiałów i sprawdzić, jakie procesy tam zachodzą, co pozwoli na uniknięcie niepożądanych zjawisk, jak np. tworzenie się kryształów tam, gdzie ich nie powinno być.

Cray XT5 Cray XK6 superkomputer symulacja lody Opteron Tesla