Dell podpisał umowę o prywatyzacji

| Technologia
Dell

Firma Dell ogłosiła, że podpisano umowę, na mocy której zostanie ona wykupiona przez Michaela Della i firmę inwestycyjną Silver Lake Partners. Ustalono, że posiadacze akcji zwykłych otrzymają 13,65 USD za akcję. Oznacza to, że wycofanie Della z obrotu giełdowego będzie kosztowało około 24,4 miliarda dolarów. Ustalona cena to o 25% więcej niż wartość akcji Della na zamknięciu notowań w dniu 11 stycznia 2013 roku, czyli w ostatnim dniu przed pojawieniem się pogłosek o możliwym sprywatyzowaniu firmy. To również około 37% więcej niż średnia cena akcji Della z ostatnich 90 dni przed 11 stycznia. Wykupione zostaną wszystkie akcje zwykłe, z wyjątkiem tych, które już są w posiadaniu Michaela Della i niektórych członków zarządu.

Zarząd Della postąpił zgodnie z zaleceniami specjalnego niezależnego komitetu menedżerów, który zaproponował całą listę warunków, na jakich może nastąpić wykupienie firmy. Michael Dell wykluczył się z wszystkich dyskusji i decyzji zarządu dotyczących transakcji.

Gdy w sierpniu 2012 roku Michael Dell zaproponował Zarządowi Della wycofanie firmy z giełdy, powołano Komitet Specjalny. Na jego czele stanął Alex Mandi. Komitet Specjalny wynajął niezależnych doradców finansowych i prawnych, JP Morgan oraz Debevoise & Plimpton LLP, którzy doradzali mu w kwestii opracowania alternatywnych rozwiązań, wysunięcia propozycji przejęcia oraz związanych z tym negocjacji - dowiadujemy się z oświadczenia Della.

Wykup akcji Della zostanie sfinansowany przez Michaela Della, który przeznaczy nań do miliarda USD, kolejny miliard wyda Silver Lake Partners, a 2 miliardy - Microsoft. Ponadto konsorcjum złożone z Bank of America Merrill Lynch, Barclays, Credit Suisse i RBC Capital Markets pożyczy 11-12 miliardów dolarów.

Inni chętni na kupno akcji Della mają teraz 45 dni na zaoferowanie wyższej ceny. Chociaż mamy nadzieję na wyższą cenę, to sądzimy, że zarząd Della dobrze wykonał swoją pracę, dopuszczając do negocjacji strony trzecie i rozważając inne opcje. Jeśli dojdziemy do przekonania, że było inaczej, zrobimy awanturę - powiedział Bill Nygren zarządzający wartymi 10,5 miliarda dolarów Oakmark Fund. Fundusze posiadają papiery Della o wartości 250 milionów USD.

Anonimowe źródła poinformowały, że zarząd, któremu doradzała Boston Consulting Group, rzeczywiście rozważył wszystkie możliwe opcje. Zastanawiano się zarówno nad podniesieniem kapitału firmy, jak i nad jej podzieleniem.

Analitycy zauważają, że po sprywatyzowaniu Dell pozostanie z większym zadłużeniem niż obecnie, ale nie jest to duża kwota w porównaniu z przychodami firmy.

Dell już rozpoczął poważne zmiany związane ze zmianą strategii. Firma będzie zmniejszała swój udział w rynku konsumenckim i chce rozpocząć ofensywę na rynku serwerów, usług IT i innych usług dla klientów korporacyjnych. Będzie musiała na tym rynku zmierzyć się z takimi potęgami jak IBM i HP.

Dell nie przewiduje w najbliższym czasie zwolnień. Wręcz przeciwnie. W rocznym sprawozdaniu giełdowym firma zapowiedziała kolejne przejęcia. Od roku 2008 koncern wydał około 13 miliardów USD na przejęcie ponad 20 firm.

Dell giełda wykup akcji prywatyzacja