Płyta Intela dla overclockerów

| Technologia

Bez większego rozgłosu zadebiutowała nowa płyta główna Intela Desktop Board D975XBX2. Urządzenie wyposażono w podstawkę LGA775 i współpracuje ono zarówno z układami Core 2 jak i Pentium.

Co ciekawe, pozwala ono na zainstalowanie trzech kart graficznych (dwóch w trybie ATI CrossFire i trzeciej np. z procesorem fizycznym – FPU) oraz na taktowanie układów pamięci zegarem o częstotliwości 800 MHz (PC2-6400). Napięcie dla układów pamięci można podnieść co 0,4 wolta do 2,8V.Oficjalnie chipset i975X, w który wyposażona jest płyta, nie współpracuje z takimi kośćmi.

Płyta powstała z myślą o miłośnikach overclockingu. Napięcie procesora można regulować w zakresie od 1,1 do 1,6 wolta w skokach co 0,025 V. Podobne możliwości regulacji istnieją odnośnie napięcia dla szyny systemowej (od 1,2 do 1,5 V co 0,025V). Producent umożliwił ustawianie mnożnika procesora w zakresie od 6 do 20, a częstotliwość magistrali PSB można ustawić od 200 MHz (800 MHz Quad Pumed Bus) do 433 MHz (1723 MHz QPB) w skokach co 1 MHz.

Pojawienie się na rynku płyty z tak dużymi możliwościami overclockingu, to kolejny sygnał, że Intel zmienia swoją politykę. Firma przez lata zabraniała przetaktowywania swoich procesorów, a tymczasem inni producenci płyt głównych rywalizowali ze sobą o portfele overclockerów.

Sytuacja zmieniła się wraz z debiutem procesorów Pentium 4 Extreme Edition, w których Intel odblokował możliwość manipulowania mnożnikiem, dzięki czemu mieli na płytach głównych innych producentów użytkownicy wyciskali z kości Intela siódme poty. Teraz procesorowy gigant postanowił dać overclockerom do ręki własną płytę główną.

Desktop Board D975XBX2 LGA775 Pentium Core 2 i975X Intel