Najdalsze gwiazdy Drogi Mlecznej
Astronomowie z RPA odkryli najdalsze znane gwiazdy znajdujące się po przeciwnej stronie zgrubienia centralnego Drogi Mlecznej. Znajdują się one na skraju naszej galaktyki, w odległości 80 000 lat świetlnych od Ziemi. Odkrycie takie pozwoli sprawdzić różne teorie dotyczące galaktyk spiralnych. Nowo znalezione gwiazdy, znajdujące się na krawędzi galaktyki, powinny pomóc np. w badaniu rozkładu ciemnej manterii.
Pięć nowo odkrytych gwiazd należy do klasy cefeid, pulsujących nadolbrzymów, regularnie zmieniających swoją jasność. Możliwe jest precyzyjne określenie odległości do takich gwiazd, a zatem wykorzystanie ich w roli świec standardowych.
Odkrycie zostąło dokonane przez zespół pracujący pod kierunkiem profesora Michaela Feasta, który wykorzystał Southern African Large Telescope i Infrared Survey Facility do określenie odległości do gwiazd i ich lokalizacji względem Drogi Mlecznej. Dotychczas nie znano gwiazd znajdujących się w naszej galaktyce a położonych tak daleko od jej centrum.
Komentarze (2)
Hannibal, 15 maja 2014, 15:15
Pierwszą znaną gwiazdą Drogi Mlecznej było raczej Słońce...
Oryginał mówi o pierwszych gwiazdach w "flared disk" Drogi Mlecznej. Polskiej nazwy na to chyba nie ma, ale pominięcie tego terminu wypaczyło mocno sens.
Astroboy, 15 maja 2014, 16:08
No w rzeczy samej, jest to trudne w tłumaczeniu. Pokusiłbym się może o coś takiego: "Astronomowie z RPA odkryli pierwsze, leżące po przeciwnej stronie zgrubienia centralnego, tak odległe gwiazdy Galaktyki".
Ale z tym pierwszeństwem to nie jestem pewien. Znamy od dawna gromady kuliste po "przeciwnej" stronie (fakt, niekoniecznie w dysku...). O ile centrum Galaktyki jest całkowicie nieprzeniknione w świetle widzialnym, to już niekoniecznie w podczerwieni czy zakresie radiowym...