DroneDefender - bicz na drony

| Technologia
Battelle

Battelle, największa na świecie niedochodowa organizacja badawczo-rozwojowa, opracowała ręczny system zwalczania dronów. DroneDefender jest w stanie z odległości 400 metrów zakłócić sygnały radiowe wysyłane przez operatora drona. To znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż stosowane obecnie strzelanie do dronów ostrą amunicją, co nie tylko naraża postronne osoby na niebezpieczeństwo, ale może skończyć się dla strzelca kłopotami sądowymi, o czym przekonał się pewien mieszkaniec Kentucky.

DroneDefender okazał się bronią na tyle skuteczną, że właśnie zainteresowały się nim władze. Jak informuje Battelle Pentagon i Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zakupiły niemal 100 sztuk tego urządzenia. DroneDefender jest nie tylko skuteczny, ale również łatwy w użyciu i bezpieczny. Gdy ostrzela ono drona własnymi falami radiowymi, większość tych pojazdów latających albo zawisa nieruchomo w powietrzu, albo powoli ląduje, albo wraca do miejsca startu.

Chodzi o to, by szybko zatrzymać drona, by nie mógł stanowić on zagrożenia - mówi Dan Stamm, który wraz z Aleksem Morrowem opracowali DroneDefendera. Organizacja podkreśla, że DroneDefender pozwala chronić lotniska, instalacje wojskowe czy tereny prywatne. Battelle pracuje obecnie nad zwiększeniem możliwości urządzenia, obniżeniem jego wagi, zredukowaniem rozmiarów i ceny.

 

DroneDefender dron obrona