Ruchomy wieżowiec

| Ciekawostki
Dynamic Group

Założona przez Davida Fishera firma architektoniczna Dynamic Group proponuje wybudowanie w Dubaju ruchomego drapacza chmur. Budynek Dynamic Tower ma mieć 80 pięter, z których każde będzie obracało się niezależnie od innych. Dzięki temu budynek będzie mógł przybierać różne kształty i zaoferuje swoim mieszkańcom różne widoki za oknem.

Już teraz zbierane są zamówienia na apartamenty. W zależności od powierzchni, za mieszkanie w Dynamic Tower trzeba będzie zapłacić od 4 do 40 milionów dolarów. Drapacz chmur ma być ukończony do 2010 roku.

Kolejne podobne budynki mają stanąć w Moskwie - tutaj trwają zaawansowane prace projektowe - oraz w Nowym Jorku. David Fisher mówi, że jego projektem zainteresowali się też deweloperzy z Kanady, Europy i Korei Południowej.

Krytycy Fishera zauważają jednak, że nigdy nie zaprojektował on żadnego drapacza chmur. Architekt odpowiada jednak, że współpracuje z renomowanymi specjalistami z Wielkiej Brytanii i Indii.
Jego kolejnym niezwykłym pomysłem jest tworzenie wieżowca z prefabrykatów. Tak wysokich budynków nigdy nie wznoszono z gotowych elementów. Fisher mówi, że dzięki prefabrykatom można wybudować jedno piętro w ciągu 7 dni, a w pracach nad budynkiem będzie brało udział zaledwie 680 osób. Budowa tradycyjnymi metodami wymagałaby znacznie dłuższego czasu oraz zatrudnienia 2000 osób.

Fisher chce zrewolucjonizować światowe budownictwo. Większość robotników budowlanych na świecie wciąż używa kielni, której używali już starożytni Egipcjanie i Rzymianie. Budynki nie powinny różnić się od innych produktów i od teraz będą powstawały w fabrykach - mówi Fisher.

Dynamic Tower Dynamic Group ruchomy wieżowiec