Student chce pozwać Facebooka

| Ciekawostki
John Linwood

Austriacki Sąd Najwyższy zdecyduje, czy student Max Schrems może złożyć pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi. Mężczyzna zebrał już ponad 25 000 osób gotowych dołączyć do pozwu. Student domaga się odszkodowania w wysokości 500 euro dla każdej osoby, która dołączy do pozwu. Facebook miałby zapłacić za niewłaściwe przechowywanie danych.

Sąd apelacyjny pozwolił Schremsowi na wniesienie pozwu indywidualnego, nie zgodził się natomiast na pozew zbiorowy. Dlatego też student prawa odwołał się do Sądu Najwyższego. "Sądzą, że pozew zbiorowy jest nie tylko dopuszczalny, ale to jedyny rozsądny sposób walki z tysiącami naruszeń prywatności, jakich dopuścił się Facebook", stwierdza Schrems. Przedstawiciele Facebooka zaprzeczają, by firma złamała prawo i starają się zablokować ewentualny pozew zbiorowy.

W ubiegłym miesiącu sąd w Irlandii, gdzie Facebook ma swoją europejską kwaterę, nakazał rozpoczęcie śledztwa w sprawie przekazania przez Facebooka danych mieszkańców UE do USA. Sąd chce, by zbadano, czy dane były tam odpowiednio chronione przed działaniami szpiegowskimi Waszyngtonu.

Facebook Austria pozew zbiorowy