Teraherce w temperaturze pokojowej

| Technologia

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli pierwszy w historii terahercowy laser, który pracuje w temperaturze pokojowej. Laser powstał w Capasso Lab i jest dziełem profesora Federico Capasso oraz Michaiła Belkina.

To kaskadowy laser kwantowy. Pierwsze urządzenie tego typu zostało wynalezione w 1994 roku właśnie przez profesora Capasso i jego zespół z Bell Labs. Lasery emitujące promienie o średniej długości wykorzystywane są obecnie zarówno w przedsiębiorstwach prywatnych jak i na uczelniach.

Dzięki przejściu ze średnich długości fali na fale terahercowe (30-300 μm), światło emitowane przez lasery jest w stanie przeniknąć papier, ubrania, karton, plastik i wiele innych materiałów. Można je więc wykorzystać do wykrywania broni, związków chemicznych i biologicznych ukrytych w zapieczętowanych paczkach. Światło tego typu przyda się też do odnajdowania miniaturowych uszkodzeń statków kosmicznych czy w obrazowaniu medycznym, gdzie pozwoli wykrywać guzy. Jednak dotychczas terahercowe lasery miały jedną, za to bardo poważną wadę. Pracowały prawidłowo tylko w bardzo niskich temperaturach. Musiały być chłodzone ciekłym helem, co znacznie ograniczało ich zastosowanie.

Aby przezwyciężyć tę niedogodność, akademicy z Harvardu skonstruowali kwantowy laser kaskadowy, który emituje fale o dwóch długościach - 8,9 μm i 10,5 μm. Gdy "zmieszamy" obie długości fali, laser emituje falę o częstotliwości 5THz (odpowiada to długości 60 μm). Moc lasera wynosi 7 mikrowatów w temperaturze -193,15 stopni Celsjusza, przy temperaturze -23,15 stopni Celsjusza uzyskano moc 1 mikrowata, a moc 300 nanowatów udało się uzyskać w temperaturze 26,85 stopni Celsjusza.

Profesor Belkin mówi, że optymalizując strukturę półprzewodnika wykorzystanego do budowy lasera można zwiększyć jego moc w temperaturze pokojowej do poziomu miliwatów.

Federico Capasso Michaił Belkin kaskadowy laser kwantowy laser terahercowy