W Fermilab powstał najpotężniejszy magnes dla akceleratorów cząstek
Naukowcy z Fermilab poinformowali o wygenerowaniu najsilniejszego pola magnetycznego stworzonego na potrzeby akceleratorów cząstek. Nowy rekord wynosi 14,1 tesli, a wynik taki uzyskano w magnecie schłodzonym do 4,5 kelwinów, czyli -268,65 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord, 13,8 tesli, został osiągnięty przed 11 laty w Lawrence Berkeley National Laboratory.
Zwiększenie indukcji magnetycznej to znaczące osiągnięcie w fizyce cząstek. Silniejsze magnesy mogą posłużyć do zbudowania doskonalszych akceleratorów, które zastąpią w przyszłości Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). Magnesy są wykorzystywane w akceleratorach do kontrolowania poruszających się cząstek. Im są silniejsze, tym łatwiej kontrolować cząstki poruszające się niemal z prędkością światła.
Przez kilkanaście lat pracowaliśmy nad przekroczeniem granicy 14 tesli, więc to ważne osiągnięcie. W pierwszym teście uzyskaliśmy 14,1 tesli na demonstracyjnym magnesie, dla którego teoretyczna granica wynosi 15 tesli. Pracujemy nad wyciśnięciem z niego jeszcze więcej, mówi Alexander Zlobin, który stoi na czele grupy badawczej.
Przyszłość zderzaczy hadronów zależy od dostępności silnych magnesów, dlatego fizycy na całym świecie są zainteresowani pracami mającymi na celu stworzenie niobowo-cynowych magnesów o indukcji 15 tesli.
Sercem takiego urządzenia jest nadprzewodzący stop niobu z cyną. Prąd przepuszczany przez magnes powoduje pojawienie się pola magnetycznego. Jako, że materiał schłodzony jest do bardzo niskich temperatur, prąd nie napotyka oporu, nie dochodzi do generowania energii cieplnej. Całe energia elektryczna przyczynia się do wygenerowania pola magnetycznego.
Indukcja zależy zaś od maksymalnego napięcia prądu, jakie może znieść dany materiał. Niobowo-tytanowe magnesy Wielkiego Zderzacza Hadronów nie są w stanie pracować z napięciem, które pozwalałoby na osiągnięcie 15 tesli. Można to uzyskać magnesach niobowo-cynowych, problem jednak w tym, że są one kruche i mogą się rozsypać pod wpływem działających na nie olbrzymich sił.
Zespół z Fermilab stworzył taką architekturę magnesu, która go wzmacnia i pozwala przetrzymać ściskające i rozciągające go siły. Dziesiątki przewodów o okrągłym przekroju zostało skręconych w odpowiedni sposób, by uzyskane przewody spełniały specyficzne wymagania elektryczne i mechaniczne. Po utworzeniu z kabli zwojów całość była podgrzewana przez dwa tygodnie w temperaturach sięgających niemal 650 stopni Celsjusza, co nadało materiałowi właściwości nadprzewodzące. Następnie zwoje zostały zamknięte w żelaznych obejmach zamkniętych aluminiowymi klamrami, na co nałożono powłokę ochronną z nierdzewnej stali, która ma ochronić zwoje przed ich deformacją.
To olbrzymie osiągnięcie, kluczowe dla rozwoju kolejnych generacji kołowych akceleratorów cząstek, mówi Soren Prestemon, naukowiec z Berkeley Lab i dyrektor U.S. Magnet Development Program, w skład którego wchodzi zespół z Fermilab. To wyjątkowy krok milowy na drodze ku opracowaniu magnesów. Osiągnięcie zostało z entuzjazmem przyjęte przez badaczy, którzy będą w przyszłości wykorzystywali akceleratory nowej generacji.
Naukowcy z Fermilab zapowiadają, że w ciągu najbliższych miesięcy wzmocnią swój magnes pod względem mechanicznym i jesienią poddadzą go kolejnemu testowi, w czasie którego spróbują uzyskać 15 tesli. Ma być to wstępem do stworzenia jeszcze potężniejszych magnesów. W oparciu o ten projekt i o to, czego się nauczyliśmy, mamy zamiar udoskonalić magnesy niobowo-cynowe i w przyszłości osiągnąć 17 tesli, mówi Ziobin. Naukowiec nie wyklucza, że w przyszłości, wykorzystując nowe nadprzewodniki, jego zespół dojdzie do 20 tesli.
Maksymalna indukcja pola magnetycznego magnesów LHC wynosi 8,34 tesli, czyli jest blisko górnej granicy 10 tesli dla magnesów niobowo-tytanowych. Z kolei w ubiegłym roku CERN informował o uzyskaniu dzięki magnesowi FRESCA2 14,6 tesli. FRESCA2 jest to magnes, który służy do testowania nadprzewodników, a nie do pracy wewnątrz akceleratora cząstek.
Komentarze (9)
Ergo Sum, 13 września 2019, 09:36
W Anglii wyprodukowano właśnie magnes o 24,4, tesli działający w temperaturze 21 K.
https://www.geekweek.pl/news/2019-09-13/tokamak-energy-zbudowalo-magnesy-wytwarzajace-pole-magnetyczne-244-tesli/
radar, 13 września 2019, 21:36
Jajcenty, 13 września 2019, 21:59
Na naszym poziomie bez znaczenia. Przecież i tak nie zamierzasz powtarzać doświadczeń na pdstawie doniesień z KW, więc precyzja molalne - molowe, itp nie ma sensu, a niektórych może odstraszyć
BTW Tesla to bardzo egzotyczna jednostka, zupełnie nieintuicyjna. To jak szybko i jak długo muszę biec w polu 10T żeby warunkach normalnych zagotować 1 mol wody trzymanym w metalowym kubku?
Mariusz Błoński, 14 września 2019, 21:18
@Astro poprawione. Mam nadzieję, że teraz jest pięknie
Jajcenty, 15 września 2019, 08:41
Jak zwykle masz prawo zmodyfikować założenia i warunki tak by zadanie stało się policzalne. Truchtam z tym garnkiem jakieś 2 m/s. Leciałbym szybciej, ale nie mogę, bo trzymam garnek
A powaźnie: nie wiem (i większość ludzi nie wie) ile to jest ta Tesla. Nie mamy odniesienia, na powierzchni Ziemi mamy jakieś mikrotesle, cewka dzwonka drzwiowego 230V* , tomograf, silnik lokomotywy - jakie natężenia tam panują? 20T to pewnie dużo, ale czy wystarczy do przemieszczenie hemoglobiny?
*)specjalnie tak dokładnie, żebyś mi z kołatką nie wyjechał
Jajcenty, 15 września 2019, 23:57
No to muszę nad sobą popracować. Zagotować 500 gramów od 25oC do wrzenia w 20s to jakieś 8KW, jeśli się nie walnąłem w rachunkach.
adpara, 18 września 2019, 22:38
do Ergo Sum:
W laboratorium manesow o silnym polu w Tallahasse wyprodukowano juz magnes dajacy pole 45.5 Tesli. Ale magnes magnesowi nie rowny i nie kazdy mages sie nadaje do wszystkich zastosowan. Fermilab pracuje nad magnesami, ktore moga byc stosowane w akceleratorach czastek (glownie protonow). Inne magnesy sluza innym celom i porownywanie ich osiagniec nie ma wielkiego sensu..
radar, 18 września 2019, 23:13
ooook.
A rozwijając temat do czego służą magnesy z Tallahasse albo inne?
adpara, 19 września 2019, 02:35
do radar:
raczywistach i potencjanlych zastosowanc silnych pol magnetucznych jest bardzo wiele (nie wliczjac nawet badan wlasnosci materialow w silnych polach), Przyklady:
- medycyna(MRI)
- electrownie termojadrowe (do tego jest magnes wspomniany przez Ergo Sum)
- lewitacja magnetyczna (jak pociagi maglev)
- generatory energii electrycznej
- skladowanie energii eletrycznej
- separacja magntetyczna
Nie jestem tu zadnym ekspertem, zapewne mozna wygooglowac duzo wiecej na ten (ciekawy) temat