Znamy laureatów 1. Festiwalu Filmów Naukowych

| Ciekawostki
Fot. CEZAMAT

Rozstrzygnięto pierwszą edycję Festiwalu Filmów Naukowych, który między 18 a 19 listopada odbywał się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej (CEZAMAT). W przeglądzie konkursowym rywalizowało 12 filmów. Najlepszym filmem pełnometrażowym okrzyknięto „Geniuszy” w reżyserii Thora Kleina. W kategorii filmów krótkometrażowych zwyciężyła zaś „Sztuka naskalna” Karoliny Juszczyk.

Filmy oceniali dr Monika A. Koperska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, Anna Kwiatkowska-Bieda z TVP Nauka i Krzysztof Szymański z Politechniki Warszawskiej. Zaproponowano cały wachlarz form filmowych - od dokumentów po filmy fabularne, od profesjonalnych i wielkobudżetowych produkcji po propozycje amatorskie i bezbudżetowe. Dlatego też postanowiliśmy nie kierować się rozmachem filmów czy ich walorami estetycznymi, a raczej skupić się na funkcji, jakie pełnią w misji popularyzacji nauki - podkreślili członkowie jury w uzasadnieniu werdyktu.

Fot. CEZAMAT Fot. CEZAMAT

Twórcy filmu „Geniusze”, najlepszej produkcji pełnometrażowej, otrzymali nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Jednogłośnie wybraliśmy film, który przeniósł nas w świat wielkiej nauki, nasycił dumą z polskiego wkładu w jedno z największych dokonań zeszłego wieku, pokazał rozterki moralne człowieka pracującego przy konstruowaniu bomby wodorowej i przybliżył drogę, jaką myśl matematyczna musiała pokonać, formułując jeden z najbardziej popularnych dziś algorytmów - algorytm Monte Carlo - oświadczyło jury.

Karolina Juszczyk, autorka najlepszego filmu krótkometrażowego „Sztuka naskalna”, dostała nagrodę w wysokości 5 tys. zł. Uzasadniając nagrodzenie tej właśnie produkcji, sędziowie wskazali m.in. na uwidocznienie procesu naukowego. Dobrze zadane pytanie badawcze, podyktowane treścią z XVII-wiecznych rycin, iście detektywistyczny proces kwerendy i w końcu weryfikacja hipotezy w postaci podróży na drugi koniec świata. Film udowadnia, że nauka to nie praca, a pasja, którą jakże łatwo zarażać – wytłumaczyli Koperska, Kwiatkowska-Bieda i Szymański.

Podczas Festiwalu miała miejsce projekcja premierowa dramatu „Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego. Chętni mogli też wziąć udział w spotkaniu z reżyserem. Zwieńczeniem wydarzenia był panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” z udziałem red. Artura Cichmińskiego, dr Moniki A. Koperskiej, red. Wiktora Niedzickiego i dr. hab. Jacka Wasilewskiego.

Festiwal Filmów Naukowych zorganizowano w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejscem inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Nagrody ufundował mecenas wydarzenia - Polska Fundacja Narodowa.

Festiwal Filmów Naukowych pierwsza edycja rozstrzygnięcie CEZAMAT Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii Politechniki Warszawskiej