Ekipa z centrum pediatrycznego pomaga w leczeniu odwodnionego wcześniaka hipopotama

| Nauki przyrodnicze
Cincinnati Zoo

Specjaliści z Cincinnati Children's Hospital Medical Center pomogli w ratowaniu odwodnionej Fiony - wcześniaka hipopotama nilowego z Cincinnati Zoo.

Fiona urodziła się 24 stycznia, 6 tygodni przed terminem. Jej matką jest 17-letnia Bibi. Przedstawiciele ogrodu zoologicznego podkreślają, że po urodzeniu samiczka ważyła zaledwie 13 kg, a to połowa poprzedniej najniższej wagi urodzeniowej przedstawiciela jej gatunku. Prawidłowy zakres wagi wynosi 25-54 kg, a Fiona nawet po miesiącu nie waży jeszcze 25 kg.

Opiekunowie samiczki napisali na blogu, że w zeszłym tygodniu zaczęła ona ząbkować, przez co karmienie butelką stało się nieprzyjemne. Hipopotamiczka wyglądała na coraz bardziej chorą i stała się ospała. Wtedy właśnie z pomocą przyszło Cincinnati Children's Hospital Medical Center.

Wcześniaki mają bardzo cienkie i niestabilne żyły, [...] które mogą nie wytrzymać podawania kroplówki. Na szczęście tuż obok znajduje się światowej klasy centrum medyczne z całym oddziałem przeznaczonym do radzenia sobie z trudnymi naczyniami - opowiada Christina Gorsuch, kurator działu ssaków.

Dwie specjalistki z oddziału naczyniowego pojawiły się w piątek (17 lutego) w zoo z usg. i założyły cewnik dożylny. Choć po 30 min naczynie pękło, udało się znaleźć odpowiednią żyłę głęboką w jednej z nóg. Po 5 kroplówkach Fiona czuje się trochę lepiej. Nadal dużo śpi, ale ponownie zaczęła jeść z butelki i ma okresy [...] aktywności. Cewnika jej na razie nie wyjęto.

Opiekunowie zajmują się Fioną w pobliżu rodziców Bibi i Henry'ego, tak by zwierzęta mogły się cały czas słyszeć i czuć swój zapach.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy Cincinnati Children's Hospital Medical Center pomagało zoo z jakimś zwierzęciem. W 2015 r. w związku z problemem z oczami wykonano tu tomografię i rezonans magnetyczny mrównika afrykańskiego.

Fiona wcześniak hipopotam nilowy Cincinnati Zoo Cincinnati Children's Hospital Medical Center