Dopasowano kolejny fragment rozbitej mapy Rzymu
Rome Cultural Heritage Superintendency poinformowała, że udało się dopasować kolejny fragment Forma Urbis Romae - wykonanego w marmurze planu starożytnego miasta Rzym. Powstał on za panowania cesarza Septymiusza Sewera między 203 a 211 r. n.e. W średniowieczu wykonany na 150 płytach Forma Urbis Romae ulegał stopniowo zniszczeniu. Marmurowe elementy wykorzystywano w roli materiału budowlanego bądź do produkcji wapna. Reszta odpadała, rozbijając się na setki, a nawet tysiące nierozpoznawalnych kawałków.
Do tej pory znaleziono tylko ok. 10% pierwotnej powierzchni mapy. Ponad 1000 fragmentów znajduje się w zbiorach Muzeów Kapitolińskich.
Dopasowany ostatnio element znaleziono w 2014 r. w należącym do Watykanu Palazzo Maffei Marescotti. Marmur został zapewne wykorzystany do jego budowy pod koniec XVI w. Łączy się on z dużym fragmentem odkrytym w 1562 r. (to wtedy natrafiono na pierwsze kawałki planu). Wyryta na nim inskrypcja pozwoliła uzupełnić nazwę "Cirus Flaminius".
Dzięki zidentyfikowaniu opisywanego elementu udało się dopasować co najmniej trzy inne części. Fragment pochodzi z 31. płyty mapy, która odpowiada obszarowi Ghetto di Roma Pola Marsowego. Na południu Pól Marsowych znajdowała się zbudowana w 220 r. p.n.e. arena - Circus Flaminius.
Dopasowane fragmenty 31. płyty można oglądać do 17 marca w Museo dell'Ara Pacis.
Komentarze (0)