Sztuczna kończyna dla delfina

| Nauki przyrodnicze

Wolontariusze z firmy Bridgestone opracowali gumową płetwę ogonową dla delfina, który utracił własną w wyniku choroby. Fuji to samica, która waży 235 kg i mierzy ok. 2,7 m. Od 28 lat mieszka w Okinawa Churaumi Aquarium. Z nową płetwą niemal całkowicie odzyskała dawne umiejętności pływackie.

Fuji urodziła 3 młode. Najstarsze z nich, Ryu, spędziło całe swoje życie, czyli 26 lat, pod opieką człowieka. To japoński rekord, ponieważ żaden z hodowanych wyłącznie w niewoli ssaków nie żył aż tak długo.

Amputacja płetwy w październiku 2002 roku uratowała Fuji życie, ale uniemożliwiła pływanie. W grudniu tego samego roku zespół projektowy z Bridgestone rozpoczął prace. Pierwszy prototyp płetwy powstał we wrześniu 2003 roku, w miesiąc później testowano już drugi.

Do przedsięwzięcia dołączyli naukowcy z Department of Environmental and Ocean Engineering Uniwersytetu Tokijskiego. Pomogli, przeprowadzając liczne badania działania płetwy w specjalnym basenie z wodą. W wyniku tego w marcu 2004 r. wdrożono 3. prototyp i "przeszkolono" Fuji w zakresie posługiwania się nim. Dzięki temu 19 lipca delfin znowu zaprezentował się publice. W sierpniu zadziwił wszystkich, wyskakując ponad powierzchnię wody.

Fachowcy z Bridgestone\'a wykonali płetwę z gumy silikonowej, uznawanej za materiał biokompatybilny z żywą tkanką. Everlight Moran to opatentowany płat z gumy piankowej, odporny na działanie wody i czynników klimatycznych. Zaawansowany materiał kompozytowy (ACM) pozwolił jednocześnie wzmocnić płetwę i odciążyć Fuji, która była zbyt lekka w porównaniu do masy metalu. Inżynierowie analizowali ruch płetw delfina w trzech wymiarach. Pozwoliło im to zoptymalizować działanie wynalazku.

Fuji delfin sztuczna płetwa Bridgestone Department of Environmental and Ocean Engineering Uniwersytetu Tokijskiego