Notebooki z hybrydowymi dyskami twardymi

| Technologia

W piątek, 13 października, Fujitsu rozpoczęło sprzedaż notebooków wyposażonych w hybrydowe dyski twarde. Na razie oferta skierowana jest do firm, a koncern nie spodziewa się dużych zamówień, dopóki nie spadną ceny kości NAND wykorzystywanych przy produkcji wspomnianych dysków.

Fujitsu ocenia, że do marca przyszłego roku uda mu się sprzedać 20 000 Lifebooków zdolnych obsłużyć dyski nowego typu. Z tego około 20%, czyli zaledwie 4000, zostanie w takie "twardziele” wyposażone.

Napędy HHD (hybrid hard disk – hybrydowy dysk twardy), obok tradycyjnych talerzy, na których przechowywane są dane, korzystają również z pamięci flash. Dane zapisywane są na dysk dopiero wtedy, gdy pamięć zostaje zapełniona. Dzięki takiemu rozwiązaniu dysk nie tylko pracuje znacznie szybciej (zapis i odczyt z i do pamięci flash przebiegają szybciej, niż podczas korzystania z talerzy dysku), ale również oszczędza sporo energii, co jest niezwykle ważne podczas pracy z komputerem przenośnym. Dzięki dodatkowej kości pamięci talerze dysku obracają się jedynie przez 30-45 sekund na każde pół godziny pracy urządzenia. Po zapisaniu danych talerze ponownie przestają się obracać w oczekiwaniu na zapełnienie pamięci flash.

Aby skorzystać z pełni możliwości HHD konieczne jest wsparcie tej technologii ze strony systemu operacyjnego. Obecnie tego typu dyski twarde współpracują jedynie z systemem Windows Vista.

Fujitsu notebook hybrydowy dysk twardy HHD