Opisano pierwszy przypadek uzależnienia od Sieci przez Google Glass

| Psychologia
Ted Eytan, CC

Specjaliści opisali przypadek pacjenta z uzależnieniem od Internetu wywołanym korzystaniem z Google Glass. Okulary miały pomóc 31-latkowi w pracy polegającej na sporządzaniu spisów pojazdów w konwojach.

Mężczyzna nosił okulary przez 18 godzin dziennie. Zdejmował je tylko do mycia i spania. Gdy nie mógł ich mieć na sobie, będąc w pracy, stawał się poirytowany i kłótliwy. W ciągu 2 miesięcy od zakupu urządzenia u pacjenta pojawiły się zachcianki i sny ze scenami postrzeganymi przez okienko Google Glass.

Dr Andrew Doan z Substance Abuse and Recovery Program (SARP) marynarki wojennej USA opowiada, że 31-latek uczestniczył we wrześniu zeszłego roku w 35-dniowym stacjonarnym programie leczenia alkoholizmu. Nie mógł wtedy nosić okularów, co wywołało zespół abstynencyjny, który objawiał się znaczną frustracją i drażliwością. Zauważono u niego nieświadomy ruch prawej ręki do skroni oraz stukanie w ten obszar palcem wskazującym.

Doan zaznacza, że pacjent stwierdził, że zespół abstynencyjny związany z Google Glass był silniejszy niż ten po odstawieniu alkoholu.

Autorzy artykułu z pisma Addictive Behaviors wyjaśniają, że u chorego stwierdzono zaburzenie nastroju najbardziej przypominające hipomanię wywołaną zażyciem substancji psychoaktywnej, nakładającą się na zaburzenie depresyjne i lękowe z cechami fobii społecznej oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego (ZOK). Istotne było także współistnienie uzależnienia od tytoniu i alkoholu.

W trakcie terapii spadła częstość sięgania ręką w kierunku skroni, a pacjent stał się mniej drażliwy. Poprawiła się też jego pamięć krótkoterminowa oraz jasność myślenia. Mężczyzna nadal jednak sporadycznie śnił o świecie widzianym przez Google Glass. Po 35-dniowym leczeniu skierowano do Programu 12 kroków.

Google Glass uzależnienie od Internetu pacjent alkoholizm Andrew Doan